Z inicjatywy Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się piąta odsłona festiwalu muzycznego „Pod kluczem”. Wśród występujących znalazło się wielu podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej oraz uczniów szkół specjalnych z terenu woj. śląskiego.

– Pomysł skupienia na jednej scenie osób niepełnosprawnych z różnych środowisk, i umożliwienie im zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych i wokalnych zrodził się w mojej głowie na długo przed pierwszą edycją festiwalu. Pierwsze odsłony były skromne ale z biegiem lat ranga imprezy urosła w siłę z czego bardzo się cieszę. Dzisiaj skutkuje to tym, że do tegorocznej edycji swój udział zgłosili podopieczni z czternastu ośrodków – wyjaśnia pomysłodawczyni festiwalu Edyta Gryboś Zabrzeńska.

Celem Festiwalu jest integracja osób niepełnosprawnych pochodzących z różnych środowisk, promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych, nauka zdrowej rywalizacji, wzmocnienie wiary we własne możliwości, oraz przegląd twórczości artystycznej.

– Przez lata, pracy i codzienny kontakt z osobami niepełnosprawnymi, wiem że gro z nich odczuwa niedowartościowanie. Jeżeli mają swoje mocne strony, talenty boją się je zaprezentować szerszej grupie, lub po prostu nie mają ku temu okazji. Ten festiwal, możliwość udziału w nim daje im poczucie, że to co robią ma sens i jest wartościowe i często bardzo oryginalne – mówi Anna Zając Lubowiecka, dyrektor ZSS im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.

W sumie na scenie zaprezentowało się 21 uczestników. W ich repertuarach nie zabrakło piosenek legendarnych polskich zespołów jak i tych śpiewanych w języku angielskim.

O tym jak wysoki jest poziom imprezy mogły przekonać się dziesiątki osób, które tego gościły w murach Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Honorowy patronat nad festiwalem objął m.in. Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok oraz Poseł Jerzy Ziętek.

{mp4remote}/images/itvm/2014/04/podkluczem.mp4{/mp4remote}