W maju obchodzimy 100. rocznicę wybuchu trzeciego powstania śląskiego, mającego na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Aby przypomnieć te wydarzenia, Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach zaprasza do skorzystania ze swoich zbiorów i obejrzenia prac plastycznych o tej tematyce. Najmłodszym czytelnikom bibliotekarze polecają natomiast bajki wydane przy tej okazji przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.
– Trzecie powstanie śląskie wybuchło, gdy Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, powołana na mocy traktatu wersalskiego i umowy francusko-niemieckiej z 9 stycznia 1920 r. w celu przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku, przedstawiła projekt przyznania Niemcom prawie trzech czwartych obszaru plebiscytowego. W nocy 3 maja o godz. 2 wszystkie siły powstańcze rozpoczęły akcję bojową. Niemal jednocześnie z rozpoczęciem działań w nocy z 2 na 3 maja specjalny oddział powstańczy pod dowództwem Tadeusza Puszczyńskiego ps. Wawelberg (grupa Wawelberg) w ramach akcji „Mosty” wysadził w powietrze mosty kolejowe na Odrze. W ten sposób przerwano połączenia kolejowe z resztą Niemiec. Trzecie powstanie śląskie było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem. Wraz z dwoma powstaniami wielkopolskimi, z 1806 r. i z lat 1918-1919, powstaniem sejneńskim z 1919 r. oraz drugim powstaniem śląskim zaliczane jest do zwycięskich powstań narodowych w historii Polski – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach.
Z okazji 100. rocznicy tych wydarzeń w holu biblioteki w Brzęczkowicach wyeksponowano zbiory biblioteczne oraz prace plastyczne uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, Szkoły Podstawowej nr 13 oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej, związane z powstaniami śląskimi. Filia nr 5 zaprasza również do udziału w trwającym do 30 września konkursie plastycznym „Portret mojego miasta – Mysłowice w czterech porach roku” oraz akcji czytelniczej „Podejmij wyzwanie – przeczytaj 100 książek na 100. rocznicę powstań śląskich”.
Najmłodszym czytelnikom mysłowicka książnica poleca bajkę „Pola, Wojtek i trzy skrzydła”, przygotowaną przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. To krótka, autorska opowieść o powstaniach śląskich skierowana do maluchów, promująca tak ważne dla Górnego Śląska wydarzenia.
„Głównymi bohaterami są Pola i Wojtek, dzieci spędzające wakacje ze swoimi dziadkami, które na tematykę powstań śląskich natrafiają przypadkowo w pracowni dziadka, wykonującego replikę katowickiego Pomnika Powstańców Śląskich (Trzy skrzydła). To właśnie „starzik” opowiada dzieciom o tamtych wydarzeniach, wspominając przy tym najbardziej zasłużone osoby i najważniejsze bitwy. Wszystko zostało przedstawione w bardzo przystępny sposób. Bajka pokazuje, jak powstania śląskie zapisały się w świadomości starszych mieszkańców regionu, a także jak bardzo istotny element stanowią w budowie śląskiej tożsamości. Na końcu znajdują się również zadania, które pozwolą dzieciom sprawdzić, ile udało im się wynieść z lektury. Historia została opatrzona materiałem graficznym Karoliny Janus i w wersji papierowej wydana przez Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej” – czytamy na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Instytut wydał już także kontynuację bajki pt. „Pola i Wojtek na powstańczym szlaku”. Tym razem dziadek Franciszek zapoznaje dzieci z historią Górnego Śląska, w szczególności powstań, natomiast babcia Anna uczy wnuki powstańczych pieśni.
Obie bajki można pobrać w formacie PDF tutaj. A my już dziś o godz. 18 zapraszamy Was na program „Gość ITVM”. Kustosz Muzeum Miasta Mysłowice Wojciech Kubowicz opowie Wam jeszcze więcej o wybuchu, przebiegu i znaczeniu trzeciego powstania śląskiego.
Źródło: MBP Mysłowice