Papież Franciszek – antyklerykał czy kontrowersyjny rewolucjonista? Zdania na temat nauczania obecnego biskupa Rzymu są podzielone, także wśród polskiego kleru. O tym, z czego to wynika, ale także o samej postaci papieża Franciszka traktuje nowa publikacja Jarosława Makowskiego „Pobudka, Kościele!”. Książka będzie pretekstem do rozmowy z autorem podczas pierwszej w tym roku odsłony aMOK-u literackiego.

Najbliższe, literackie spotkanie odbędzie się 24 maja o 17:00, tradycyjnie w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury.  Gościem aMOK-u będzie Jarosław Makowski, historyk filozofii, teolog i znany publicysta. Jego książka o nauczaniu obecnego papieża ujrzy światło dzienne w maju, nakładem wydawnictwa Arbitror. Zawarta w książce wszechstronna ocena myśli papieża będzie pretekstem do rozmowy i osobistego poznania autora.

– Z Jarosławem Makowskim, autorem eseju o papieżu Franciszku, chcemy porozmawiać między innymi o tym, dlaczego kościół powinien się obudzić, dlaczego Franciszek budzi tak skrajne emocje i dlaczego polski kościół ma kłopot z Francisziem – mówi dyrektork MOK Artur Madaliński.

Przypomnijmy, „aMOK Literacki”  to cykl spotkań i rozmów o książkach i literaturze. Zainaugurowany został 26 października 2016 roku spotkaniem z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem. Wśród postaci, które gościły na kolejnych w cyklu spotkaniach można wymienić pisarzy, dziennikarzy i poczytnych autorów książek.