Tematem czerwcowego Muzealnego Czwartku w mysłowickim muzeum będzie historia nieczynnej już kopalni węgla kamiennego „Mysłowice”. Podczas spotkania będzie można wysłuchać prelekcji przygotowanej przez pracownika Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza oraz zobaczyć fotografie uwieczniające znajdujące się w samym centrum Mysłowic kopalniane  nieruchomości.

– Dla wielu mysłowiczan kopalnia „Mysłowice” jest bardzo bliska sercu, choćby ze względu na jakieś powiązania rodzinne związane z pracą. 01:35 Kopalnia „Mysłowice” to nasza kolebka, to też początek pracy dla wielu mysłowiczan, chleb powszedni. Dla wielu rodzin to kawał historii – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice

Gościem spotkania będzie Dariusz Walerjański z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Tego dnia będzie można zobaczyć także zdjęcia mysłowiczanki Marioli Kapuściok.

– Myślę że to już jest historia. Obojętnie czy starsza czy nowsza, jest to historia. Te wszystkie obiekty tchną czasem przeszłym, bo już jej nie ma. Te wszystkie budynki, które pani Mariola w sposób bardzo artystyczny, ciekawy pokazuje obiekty, które wszystkich zachwycały i nadal zachwycają – mówi Plackowski  

Poświęcony mysłowickiej „Matce Żywicielce” czwartek odbędzie się 14 czerwca. Muzealne spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00.