13 czerwca uczniowie po raz kolejny spotkali się w Mysłowickim Ośrodku Kultury podczas 9. już edycji rejonowego przeglądu poezji, prozy i małych form teatralnych w języku angielskim. Łącznie Wystąpiło prawie stu uczniów.
W tym roku konkurs objął swoim patronatem prezydent Dariusz Wójtowicz, który wraz z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Gabrielą Dobińską pogratulował zwycięstwa licznym uczestnikom oraz wręczył nagrody.
– Od 9 lat nieprzerwanie realizujemy rejonowy przegląd poezji, prozy, i małych form teatralnych po angielsku. Okazuje się, że taka drama to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka angielskiego. Dla nas anglistów jest to też dobra okazja, żeby się spotkać – mówi Agata Siwiec, anglistka ze Szkoły Podstawowej nr 4.
– Sponsorami nagród byli w dużej mierze rodzice, za co serdecznie im dziękuję. Nikt tu nie wyjeżdża bez nagrody, bez uznania, ale dla uczestników fajne jest to, że mogą tutaj być i są oklaskiwani przez swoich kolegów i koleżanki – dodaje Agata Siwiec.
Mysłowiccy uczniowie nagrodzeni zostali w następujących kategoriach:
poezja:
- miejsce – Grzegorz Szczęsny, SP14
- Matylda Brzywczy oraz Laura Stencel, SP14
- Nikola Szyndler, SP14
małe formy teatralne:
- miejsce – klasa 8a dwujęzyczna SP16, „Śpiąca królewna”
- miejsce -klasa 8a dwujęzyczna SP4, „Rzecz o zaginionej królewnie”
- miejsce – klasa 4a SP4, „Puss in boots”
Ponadto klasa 4a z SP4 otrzymała wyróżnienie za „Czerwonego Kapturka”.
skecze:
- klasa 6a SP4, „The Superman and the Psychiatrist”
- klasa 7b dwujęzyczna SP4, „The World Record”
- klasa 7b dwujęzyczna SP4, „The Space Restaurant”
Wyróżnienie za skecz „The Bank” powędrowało do klasy 6a z SP4.
poezja śpiewana/muzyka filmowa:
Solistka Anelia Dudkievich z SP16 oraz duet Zofia Gąsior i Karolina Gabryś z SP4 wywalczyły ex aequo pierwsze miejsce, podobnie jak zespół wokalno-taneczny Sunflowers z SP4.
Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością i jest okazją do pokazania nie tylko talentów aktorskich, językowych, ale także tanecznych i wokalnych naszych uczniów.
To także pretekst do spotkań mysłowickich nauczycieli i upowszechniania dobrych praktyk w ramach realizowanych projektów. Podczas tegorocznego przeglądu zaplanowano wspólne działania w ramach projektu „Erasmus plus. Nasza czwórka otwarta na 4 strony świata: języki, talent, pasja i wiedza”, który będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w ciągu najbliższych 2 lat.
Na realizację tego projektu SP4 pozyskała z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji grant w wysokości blisko 33 tys. euro, a jego rezultaty przełożą się bezpośrednio na popularyzację idei klas dwujęzycznych w naszym mieście oraz podniesienie jakości pracy szkoły.
Tegoroczny przegląd był także okazją do zaprezentowania rezultatów oraz podsumowania projektu e-Twinning, realizowanego przez uczennice klasy dwujęzycznej 8a SP4 i koordynowanego przez Annę Ciach i Małgorzatę Caban.
– Projekt realizowaliśmy od stycznia 2019 do 15 czerwca 2019. Obejmował tematy związane z historią, językiem polskim, wiedzą o społeczeństwie, współczesnymi problemami i oczywiście edukacją dla pokoju – mówi Anna Ciach, koordynatorka.
– Projekt był bardzo ciekawym przeżyciem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych osób. Dzięki projektowi mogliśmy się wszechstronnie rozwinąć. Pracowaliśmy w różnych językach – mówi Aleksandra Chablewska, uczennica klasy 8a.
Podziękowania za systematyczną współpracę z SP4 otrzymali Michał Witas, konsultant Europe-Direct Katowice, oraz Tomasz Wojtasik reprezentujący Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.