Dużo farby, pozytywnej energii i uśmiechów dzieci – tylko tyle wystarczyło by reanimować z uśpienia zazwyczaj smutne podwórko przy ulicy Grunwaldzkiej. Członkowie stowarzyszenia „Placek” właśnie tam rozpoczęli realizację swojego projektu „Re: animacja Sztuką”.

– Dzisiejsza akcja jest inauguracją projektu „Re: animacja Sztuką”, który realizujemy w Kolorowej Pracowni, gdzie mamy pod opieką dzieci z Ośrodka Wychowawczego i z Domu Dziecka. W wakacje spotkamy się kilka razy, natomiast od września będziemy prowadzić regularne zajęcia, które łączą ideę terapii przez sztukę – mówi Jagoda Plackowska, twórczyni projektu.

Do grona podopiecznych Kolorowej Pracowni szybko dołączyły także inne dzieci, a nawet ich rodzice. Dzięki wspólnej zabawie na szarym dotąd podwórku powstało ciekawe i kolorowe dzieło sztuki.

Projekt „Re: animacja Sztuką” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, będzie trwał do końca 2013 roku. W tym czasie dla dzieci będą organizowane turnieje planszówek, wspólne oglądanie filmów, zajęcia sportowe i akcje malarstwa emocjonalnego. Prowadzone będą także różnorodne zajęcia, m. in. z muzykoterapii, zajęcia z tańca breakdance i z rysunku. Dodatkowo w weekendy dzieci będą wychodzić do teatru, kina i do muzeów.

W re:animacji uczestniczą dzieci, które już wcześniej brały udział w projekcie „Pogotowie Sztuki”. Projekt umożliwia im naukę wielu ciekawych rzeczy, ale przede wszystkim mogą tam nawiązać wzajemne przyjaźnie.

– W pracowni robimy kolczyki, łańcuszki i bransoletki – mówi Sandra z Kolorowej Pracowni.
– Jest tak, że niektórzy robią co chcą, a inni piszą się do jednego działania, np. malują budynek. Potem do tego dokleja się różne rzeczy i  powstaje taki wspólny projekt – mówi Mateusz Niemczyk, także podopieczny Pracowni.

Ani Kolorowa Pracownia, ani projekt nie powstałyby gdyby nie zaangażowanie członków stowarzyszenia „Placek” oraz wolontariuszy. Dzieci biorące udział w projekcie nie tylko poznają sztukę, ale przede wszystkim ucz się budowania wzajemnych relacji opartych na szacunku i życzliwości.

{mp4remote}/images/itvm/2013/07/placek.mp4{/mp4remote}