Wakacje w filii nr 7 przebiegają pod hasłem „W podróż z Koziołkiem Matołkiem”. Zapewne wszystkie dzieci znają głównego bohatera książki K. Makuszyńskiego, który w poszukiwaniu Pacanowa gdzie „kozy kują”, wędruje po różnych krajach i kontynentach. Dzieciom, które lato spędzają w mieście, bibliotekarze zaproponowali właśnie taką wędrówkę z Koziołkiem Matołkiem. Zanim wyruszyły z bohaterem w świat przypomniały sobie treść książki słuchając bajki-grajki a następnie wzięły udział w zadaniach z wiedzy, plastycznych oraz sprawnościowych. Musiały między innymi rozwiązać krzyżówkę, poprawnie ułożyć przysłowia-rozsypanki z kozą w roli głównej, połączyć rysunek z miastem, przedstawić Koziołka na papierze a także dzieląc się na dwa zespoły zagrać w grę planszową „Koza kontra Krowa”. Zadaniem uczestników na następnym spotkaniu było spakowanie tobołka Koziołka. W trakcie zajęć powstała zbiorowa praca plastyczna dużego formatu przedstawiająca niezbędne w podróży rzeczy.

Pierwszym miejscem do którego dotarły dzieci była afrykańska sawanna, gdzie techniką figur geometrycznych wykonały egzotyczne zwierzęta. Docierając do Polski zmierzyły się z quizem „Od Bałtyku do Tatr”, po czym zgadywały z jakiego regionu Polski dostały widokówki. Należało przykleić ją na kartkę białego papieru i farbami domalować widok. W Chinach znalazły się zjeżdżając wraz z Koziołkiem po tęczy. Tam poznały kulturę i zwyczaje Państwa Środka. Uczyły się wymawiać takich chińskich słów jak: dzień dobry (ni-hao), proszę (cjng), dziękuję (sje-sje) oraz do widzenia (ajdz-ien). Próbowały zapisać niektóre chińskie znaki, co wcale nie było łatwe a dopływając do Ameryki zwiedzili indiańską wioskę, gdzie żeby choć trochę upodobnić się do tamtejszych mieszkańców wykonali kolorowe pióropusze. Lato w bibliotece nie jest nudne a prócz atrakcyjnej podróży z Koziołkiem Matołkiem można zagrać w karty uno, chińczyka, monopol czy rummikub.

Uczestnicy wakacyjnych zajęć w filii nr 7 nie tylko mogli wybrać się „W podróż z Koziołkiem Matołkiem”, ale również wzięli udział w dwóch spotkaniach edukacyjnych w ramach cyklu organizowanego przez gazetę „Co Tydzień” oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, poświęcone bezpieczeństwu. Na pierwszym spotkaniu dzieci wykazały się dobrą wiedzą na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Celnie odpowiadały na takie pytania jak: czy piesi mogą chodzić po drodze dla rowerów, czy można przejść przez ulicę w dowolnym miejscu, czy kurtka z elementami odblaskowymi ma jakieś znaczenie oraz czy barierki na brzegu chodnika umieszczane są dla dzieci, żeby miały na czym się bawić?

Po raz drugi z tematem bezpieczeństwa uczestnicy zajęć zmierzyli się biorąc udział tym razem w konkursie plastycznym. Powstały pomysłowe prace dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze i deskorolce oraz odpowiedzialnego zachowania się w domu. Inni pomyśleli o zakazie kąpieli np. w morzu czyli o czarnej fladze a także o sygnalizacji świetlnej kładąc szczególny nacisk na kolor czerwony-stój!