Na pierwszy rzut oka niezrozumiały układ kwadratów, w rzeczywistości kod skrywający opis ikony oraz inskrypcję biblijnej księgi. Autorem takich niezwykłych prac jest Grzegorz Tomasiak, którego dzieła będzie można oglądać już od 6 września w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Przyjdź do galerii ze smartfonem i przy jego pomocy poznaj ukryte oblicze niecodziennej wystawy…
Wernisaż 6 września
Najnowsza ekspozycja nosi tytuł „Kod ukryty w ikonie”. Wernisaż odbędzie się 6 września o godzinie 18:00, a wystawa będzie do dyspozycji mysłowiczan do końca miesiąca w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Obowiązuje wstęp wolny.
Ekspozycja w Galerii M2 w Mysłowickim Ośrodku Kultury to próba przedstawienia prac w tematyce malarstwa tablicowego. Na wystawie zaprezentowane będą ikony w alfanumerycznym, dwuwymiarowym, matrycowym kodzie kreskowym – modularnym i stałowymiarowym, będącym czynnikiem sfery w wymiarze perspektywy w malarstwie tablicowym. Połowa lub całość ikony jest zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający wybraną scenę jest zasłonięty kodem ukazującym, na pierwszy rzut oka, niezrozumiały układ kwadratów. Połączone kwadraty kryją w sobie zapisaną informację. Skonstruowane formy zawierają zapisany opis i temat ikony wraz z inskrypcją wybranej księgi Starego lub Nowego Testamentu. Wygenerowany kod napisany na ikonie daje się w pełni odczytać przez aplikację na smartfonie.
Sztuka neosakralna, pisanie ikon, projektowanie graficzne
Grzegorz Tomasiak (ur. 1986 w Raciborzu) jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Artysta zajmuje się sztuką neosakralną, pisaniem ikon, malarstwem, grafiką i projektowaniem graficznym. Od 2012 r. zajmuje się pisaniem ikon w układzie kodu QR. Jest to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy kod kreskowy – modularny i stałowymiarowy, będący wg autora czynnikiem wymiaru perspektywy w malarstwie tablicowym. Aktualnie jest doktorantem Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Swoje prace plastyczne, znajdujące się w wielu krajach (m.in. na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Walii, Watykanie oraz Ameryce Południowej) w zbiorach prywatnych i cieszące się sporym zainteresowaniem, wielokrotnie prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych.