fot.nadesł.

13 września Szkoła Sportowa na Piasku dołączyła do ogólnopolskiej akcji wielkiego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Uczniowie nie kryli swojego zdziwienia, gdy usłyszeli swoich nauczycieli czytających fragmenty książki, w których główny bohater – podobnie jak oni – zmaga się rozterkami typowymi dla nastolatków.

„Przedwiośnie” kojarzy się większości Polaków ze szklanymi domami i pierwszymi latami po odzyskaniu niepodległości. Dlatego nauczyciele Szkoły Sportowej postanowili pokazać swym uczniom, że książka ta opisuje rozterki nastolatka, który wchodząc w dorosłość staje naprzeciw zdarzeń, które nie zawsze rozumie.

Nasi uczniowie poznali głównego bohatera w ważnym momencie życia, kiedy to jego ojciec wyjechał na wojnę – mówi Marta Ćwienk, nauczyciel języka polskiego w Szkole Sportowej – Cezary Baryka został sam z mamą…  wtedy tak naprawdę zaczęła się łobuzerka i samowolka w wykonaniu młodzieńca.

Uczniowie klas I-V rysowali w zeszytach swoje wyobrażenie takiego łobuziaka. Starsi natomiast rozmawiali, czy pomimo upływu czasu zachowanie i potrzeby młodzieży się zmieniły. Efektem pomysłowości uczniów Szkoły Sportowej były fantastyczne obrazki i bardzo mądre dyskusje.

Tą nietypową akcją nauczyciele chcieli pokazać, że „Przedwiośnie” ma ponadczasowy charakter – mówi Justyna Wojak, dyrektor Szkoły Sportowej – zmieniają się czasy i wydarzenia, ale każdy nastolatek musi „zmierzyć się” z dorosłością.