Grupa Janowska, czyli najstarszy, amatorski zespół plastyczny na Śląsku obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Z tej okazji zorganizowana została wystawa zatytułowana „Grupa Janowska – Kontynuacja. 1946-2016”. Prace można oglądać jeszcze do 5 listopada w Galerii Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Grupa Janowska działa nieprzerwanie od 1946 roku. Powstała z inicjatywy Ottona Klimczoka, który w świetlicy przy kopalni „Wieczorek” założył grupę plastyczną. I tak do niewielkiej salki zaczęli przychodzić między innymi Paweł Wróbel z kuzynem Leopoldem, Ewald Gawlik, Antoni Jaromin i Bolesław Skulik.

Grupa składała się z prawdziwych indywidualności, z których każda zyskała sławę nieprzeciętnego twórcy o silnie oryginalnych cechach. Sławę zdobyli zarówno indywidualnie, jak i jako grupa. Za najwybitniejszego przedstawiciela Grupy uznano Teofila Ociepkę. Jego wystawy organizowano w galeriach całej Europy. Działania Grupy Janowskiej stały się inspiracją dla Lecha Majewskiego – twórcy poetyckiego filmu Angelus.

Współcześnie artyści skupieni w Grupie Janowskiej spotykają się w Filii MDK „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach. Szesnaście osób połączyła pasja tworzenia, miłość do śląskiej kultury i pamięć o pierwszych artystach przyzakładowego koła plastycznego kopalni w Nikiszowcu.