Jak informowaliśmy niedawno, Mysłowicki Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, dzięki któremu zaprosi mieszkańców do udziału w swoim nowym przedsięwzięciu. Tej jesieni na ekranach MOK-u będziemy mogli zobaczyć najjaśniejsze hollywoodzkie gwiazdy minionych lat.
„Męska jesień filmowa, czyli klasyczny Hollywood kontra kryzys męskości” – taką nazwę będzie nosił projekt realizowany w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Nardellego. Cykl projekcji będzie świetną okazją do ciekawych rozmów, spotkań, nie tylko w męskim gronie, prowadzonych przez specjalistów z dziedziny historii filmu, antropologii i psychologii oraz obejrzenia najlepszych filmów z udziałem wspomnianych hollywoodzkich aktorów.
– Jednym z naszych głównych celów jest dotarcie zarówno do widowni lokalnej, jak i tej spoza granic Mysłowic z ofertą nowego, często niestandardowego spojrzenia na arcydzieła z hollywoodzkiego repertuaru filmowej klasyki – tłumaczy Natalia Baranowska z MOK-u. – Istnieje dziś zapotrzebowanie na pozytywne wzorce męskości w kulturze, dlatego we współczesnych kontekstach przeanalizujemy role m.in. Chaplina, Bogarta czy Brando – dodaje.
„Męską jesień filmową” 20 października otworzy projekcja „Szarady” z 1963 r. w reżyserii Stanley’a Donena z Carym Grantem i Audrey Hepburn w rolach głównych. Poprzedzi ją prelekcja „Najlepiej ubrany aktor w historii…?” o Carym Grancie właśnie. Piekielnie przystojny, „inteligentny głupek”. O męskim profesjonalizmie, perfekcjonizmie i różnicy wieku w relacjach damsko-męskich. MOK Grunwaldzka 7, godz. 18. Wstęp wolny!
Sprawdźcie pełny harmonogram spotkań cyklu:
MOK Grunwaldzka:
26 października (sobota), godz. 18
Prelekcja: „Bo mężczyzna zawsze musi zachować twarz”. Buster Keaton – niezmącony spokój w rozchwianym kryzysami świecie. Niezachwiana postawa życiowa – od upadku do renesansu mężczyzny.
Projekcja: Średnie i krótkie metraże niemej burleski. „Szczęśliwa siódemka” (1925), „Łódź” (1921), „Sąsiedzi” (1920).
MOK Brzezinka:
9 listopada (sobota), godz. 18
Prelekcja: „Męskość w paszczy emocji”. Marlon Brando – wybitne początki. O przekraczaniu granic w relacjach międzyludzkich. Co kryje się pod męską brutalnością i zwierzęcą charyzmą?
Projekcja: „Tramwaj zwany pożądaniem” (1951) w reż. E. Kazana z M. Brando i V. Leigh w rolach głównych.
16 listopada (sobota), godz. 18
Prelekcja: „W oparach whisky i cygara”. Humphrey Bogart – symbol męskości lat 40. Nieustępliwość cynika ze szczyptą romantyzmu.
Projekcja: „Pobij diabła” (1953) w reż. J. Hustona z H. Bogartem i P. Lorre w rolach głównych.
29 listopada (piątek), godz. 18
Prelekcja: „Czasem trzeba zmienić swój wizerunek”. Frank Sinatra. Uwodzicielski głos, przyciągający (kłopoty?) urok. Dobro i zło – cecha wspólna: skuteczność.
Projekcja: „Nagle” (1954) w reż. L. Allena z udziałem F. Sinatry w roli bezlitosnego zabójcy.
7 grudnia (sobota), godz. 18
Prelekcja: „Mięsisty mistrz powabu”. Gene Kelly – atletyczna „lekkość”. Męska fizyczność łącząca przeciwieństwa – muskuły i lekkość, siłę i wrażliwość.
Projekcja: Filmowe arcydzieło „Deszczowa piosenka” (1952) w reż. S. Donena i G. Kelly’ego.
8 grudnia (niedziela), godz. 18
Prelekcja: „Tragikomiczny los”. Charles Chaplin – liryzm prostoty życia. Mężczyzna symbolem nieprzystającego do świata człowieka. Idący przed siebie… tak po prostu, z prostymi uczuciami.
Projekcja: Wczesne, krótkie metraże Chaplina: „Charlie bokserem” (1915), „Charlie strażakiem” (1916), „Charlie żołnierzem” (1918).
Źródło: MOK