W piątek 18 października, w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Feliks Dela – żywa legenda polskiej straży pożarnej". Przesłanką do zorganizowania ekspozycji jest fakt, że w tym roku generał brygadier Feliks Dela obchodzi 70. urodziny.

– Głównym bohaterem dzisiejszej wystawy jest generał Feliks Dela, pierwszy Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, a jednocześnie twórca tej formacji oraz krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego – mówi st. bryg. mgr inż. Włodzimierz Bareła.   

W uroczystości wziął udział także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, który podkreślił, jak wielkie znaczenie dla funkcjonowania straży miały reformy przeprowadzone przez bohatera wystawy.

– Przemiana miała istotny wpływ z punktu widzenia zadań, jakie zostały przypisane straży pożarnej. Do 1992 roku straż pożarna odpowiadała tylko za gaszenie pożarów, po tym roku wprowadzono nowe i szersze zadania ratownicze w każdym przypadku, kiedy jest zagrożenie życia ludzkiego, kiedy mamy do czynienia z kląskami żywiołowymi – mówi Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

Feliks Dela jest uznawany za głównego architekta gruntownych przemian w systemie ochrony przeciwpożarowej, twórcę Państwowej Straży Pożarnej oraz autora krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu straż pożarna zdobyła wysokie uznanie społeczne i stała się jedną z najbardziej profesjonalnych służb w kraju. Jak wykazują badania, straż pożarna to formacja, która cieszy się ponad 90 – procentowym zaufaniem Polaków.

Razem z Jerzym Seńczukiem, bohater mysłowickiej wystawy, stworzył podstawy do utworzenia Centralnego Muzeum Pożarnictwa – jedynego takiego miejsca w Polsce, gdzie zgromadzono cenne, pożarnicze eksponaty.

– Feliks Dela był pierwszym dyrektorem muzeum, dał także podwaliny pod budowę takiej instytucji jak Centralne Muzeum Pożarnictwa. To że muzeum znajduje się w Mysłowicach to wielkie wyróżnienie dla miasta – mówi prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Wystawa ukazuje przebieg kariery zawodowej generała Deli. Od czasów szkolnych spędzonych w Dąbrowie Górniczej, poprzez studia w Warszawie, służbę w bytomskiej straży pożarnej, pracę w Szkole Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie, tworzenie struktur nowoczesnej formacji pożarniczej, jaką jest Państwowa Straż Pożarna, pracę na stanowisku pierwszego Komendanta PSP, aż po objęcie stanowiska Dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

– Mamy tą satysfakcję, że mamy znakomite muzeum, co prawda w gestii Państwowej Straży Pożarnej, ale odnosi się także do ochotniczych straży, mamy także ważny dział dotyczący historii miasta Mysłowice. Ta symbioza pomiędzy miastem a PSP jest znamienna, przyjmując muzeum na swój teren miasto je wspomaga, za co chciałem serdecznie podziękować – mówi Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

Na wystawie można zobaczyć wielkoformatowe wydruki ukazujące przebieg kariery zawodowej Jubilata, jak również jego mundury oraz zdobyte dyplomy i odznaczenia. Mocną stroną wystawy jest bogaty materiał fotograficzny, pochodzący z prywatnych zbiorów gen. Deli oraz placówek, w których pełnił on służbę.

Wystawę będzie można oglądać co najmniej do połowy przyszłego roku.

{mp4remote}/images/itvm/2013/10/dela.mp4{/mp4remote}