W mysłowickim Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego 21 październikaotwarta została wystawa „Oblicza Holokaustu. Anne Frank – opowieść współczesna”. Ekspozycję, która potrwa do 31 października, będą mogli obejrzeć nie tylko uczniowie tej szkoły, ale również wszyscy mieszkańcy Mysłowic. Gośćmi wernisażu byli zastępcy prezydenta Grzegorz Brzoska i Jan Wajant, radni Rady Miasta i Rady Dzielnicy, dyrektorzy mysłowickich placówek kulturalnych i oświatowych.
Uroczystość otwarcia wystawy poświęconej pamięci Anne Frank, związana była m.in. z 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Z inicjatywy polonistów Gimanzjum, którzy przybliżają uczniom literaturę wojny i okupacji, realizują na swoich lekcjach tematykę holokaustu, została nawiązana współpraca z Fundacją Dom Pokoju z Wrocławia, co zaowocowało sprowadzeniem wystawy do mysłowickiej szkoły. W przedsięwzięcie zaangażowali się także wychowawcy, nauczyciele historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki i bibliotekarze.

Projekt co warto podkreślić, wykracza poza treści objęte podstawą programową z historii. Uczniowie zostali już wcześniej zapoznani z tematyką związaną z zagładą Żydów i obozami koncentracyjnymi, a na lekcjach wychowawczych i wiedzy o społeczeństwie, dzięki prezentowanej wystawie, mogli poruszyć problemy dotyczące tolerancji, praw człowieka oraz dyskryminacji i prześladowań mniejszości.

Dzięki spojrzeniu na historię żydowskiej dziewczynki – Anne Frank (1929-45), rówieśnicy współczesnych gimnazjalistów, pojawia się szansa wzbudzenia w uczniach refleksji na temat dramatu ludzi żyjących w czasie II wojny światowej oraz zastanowienia się jak dziś mogą włączyć się w działania na rzecz obrony praw człowieka.

Chętni gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach i to oni z wielkim zaangażowaniem przygotowali wystawę, a od dnia jej otwarcia będą oprowadzać po niej rówieśników i wszystkich zainteresowanych.

Wystawa ma wymiar historyczny i pedagogiczny, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a jej autor Edward Skubisz – teolog, katecheta i prezes Fundacji Dom Pokoju z Wrocławia odwiedził z nią wiele miast w Europie. Na wernisażu w Mysłowicach również osobiście gościł wśród uczniów.

Mottem tej wspaniałej, refleksyjnej wystawy są słowa młodej Anne „Wciąż wierzę, na przekór wszystkiemu, że ludzie są jednak dobrzy”.

Wernisaż wystawy uświetnił występ muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1, przeplatany czytaniem fragmentów z dzienniczka Anne.