Znani naukowcy oraz cenieni muzealnicy rozmawiali o rozwoju muzealnictwa pożarniczego w Polsce. Konferencja pod takim hasłem mogła odbyć się tylko w tak unikalnym miejscu, jakim jest Centralne Muzeum Pożarnictwa. We wtorek w Mysłowicach spotkali się znawcy historii pożarnictwa z całego kraju.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/11/cmp-konferencja.mp4[/KGVID]

– Dziedzictwo, chcemy przekazywać wiedzę, jaka została zgromadzona w poszczególnych muzeach. Zaczynając od najmłodszych do najstarszych, jest na terenie naszego kraju dużo izb muzealnych, a dokładnie jest ich 33. Chcemy je zjednoczyć w jedną siłę, byśmy mogli wiedzieć, jakie materiały w danych muzeach się znajdują i by wymienić wspólne doświadczenia – mówi st. bryg. Edward Pruski, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Ważnym punktem konferencji było uroczyste przekazanie Centralnemu Muzeum Pożarnictwa historycznego sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej z Moskorzewa. Wspólnym mianownikiem licznych wykładów i wystąpień były ślady ochrony przeciwpożarowej, jakie zachowały się w różnych zakątkach Polski. Jak podkreślają prelegenci, jest to wiedza, jaką należy przekazywać kolejnym pokoleniom.

– Człowiek musi szanować swoje korzenie, musi się w tym odnaleźć. Muzea i izby tradycji są bardzo istotne, bardzo dobrze, jeżeli młodzi ludzie się w nich spotykają. Zawsze lepiej, jeśli także w takich miejscach mogą spotkać się z kimś dojrzałym, kto przekaże im wiedzę – mówi Piotr Bielicki, organizator zawodów sikawek konnych w Kościanie, jeden z prelegentów konferencji

Organizatorami konferencji „Muzealnictwo pożarnicze w Polsce na tle dziejów ochrony przeciwpożarowej” były Centralne Muzeum Pożarnictwa i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

– Naszym celem jest integracja środowiska muzealniczego w Polsce, z tego względu, że tych muzeów jest dużo. Jesteśmy dość silną grupą na mapie muzealnictwa w Polsce, ale jesteśmy rozporoszeni. CMP z racji swojego statutu i swojej rangi jest takim inicjatorem, który daje impuls do tego, byśmy się tutaj spotkali i wymyślili wspólny cel działania – mówi Dariusz Falecki, naczelnik wydziału naukowo- oświatowego

Nie tylko rozmowy i wymiana doświadczeń – dzięki nawiązanej współpracy w Mysłowicach udało się otworzyć dwie nowe wystawy. Pierwsza z nich poświęcona jest muzeom oraz izbom pożarniczym z terenu całej Polski, natomiast drugą tworzą miniatury sikawek konnych z XIX wieku z prywatnego zbioru Zygmunta Karga.