Uczennica mysłowickiego Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich, Adriana Otręba jest wielką miłośniczką powieści Johna Flangana pt. „Zwiadowcy”. Gimnazjalistka wygrała ostatnio konkurs plastyczny związany z jej ulubioną powieścią. O tym, że warto rozwijać swoją wyobraźnię poprzez czytanie książek przeczytacie poniżej.

"Każdy kto czyta zapewne zgodzi się ze mną, że książka może być wspaniałą rozrywką i zarazem … przygodą. Od zawsze miałam jednoznaczne stanowisko dotyczące czytania książek i szczerze mówiąc nie ma co liczyć, że moja miłość do literatury minie. Jakiś czas temu zainteresowałam się serią powieści z gatunku fantazy pt: „Zwiadowcy”, autorstwa australijskiego pisarza Johna Flanagara. Pierwsza książka z tej serii pt: „Ruiny Gorlanu” została wydana w Australii w listopadzie 2004 r. a w Polsce ukazała się w kwietniu 2009r. Do tej pory wydano dwanaście książek tej serii, a ja przeczytałam je wszystkie.

Osadzona w fikcyjnym świecie powieść przygodowa, nawet na chwilę nie pozwala się nudzić. Bohaterowie przenoszą czytelnika w czasy średniowiecznych krain i zamków, a zaskakujące zwroty akcji są nie do przewidzenia. Już w ubiegłym roku szkolnym, gdy ogłoszono w naszym mieście Wojewódzki konkurs wiedzy na temat przygód Willa, głównego bohatera „Zwiadowców”, z wielkim zapałem i dreszczykiem emocji przystąpiłam do rozgrywek.

Niestety, wtedy nie udało mi się dotrzeć do etapu końcowego i walczyć z najlepszymi. Zabrakło niewiele, można powiedzieć, że „otarłam się o medal”. Ten rok okazał się bardziej szczęśliwy. Tym razem w konkursie rozgrywano dwie kategorie: literacką i plastyczno – literacką. Postanowiłam spróbować szczęścia w drugiej kategorii: plastyczno – literackiej. Zasady konkursu były jasne: należało wykonać zaproszenie na ślub głównych bohaterów powieści – Halta i Lady Pauline. Pracę należało wykonać w formie papierowej za pomocą dowolnie wybranej techniki. Konkursowe jury oceniało przede wszystkim zgodność treści zaproszenia z zasadami tej formy wypowiedzi pisemnej, poprawność ortograficzną, interpunkcyjną, składniową i stylistyczną, estetykę wykonania oraz pomysłowość. Bardzo ważne było, aby praca odzwierciedlała klimat powieści, dlatego wiedza na temat treści książki była tutaj niezbędna. Inspiracją podczas projektowania i tworzenia pracy były dla mnie najważniejsze symbole występujące w powieści: liście dębu, strzały oraz kolor zieleni. Zaproszenie wykonałam stylizując je na stary, przypalony i nadszarpnięty zębem czasu, zwinięty w rulon pergamin. Trud włożony w wykonanie dzieła opłacił się. Spośród wszystkich prac nadesłanych z całego województwa śląskiego, moja, najbardziej przypadła do gustu jurorom i zdobyła I miejsce !!!

Radość po ogłoszeniu werdyktu była ogromna, tym większa bo towarzyszyło mi uczucie, że nie zawiodłam nauczycieli mojej szkoły, którzy od początku wierzyli we mnie, motywowali do uczestnictwa w konkursie i wspierali, kiedy coś się nie udawało lub brakowało twórczego zapału.

Polecam gorąco powieść i zachęcam kolegów i koleżanki do podejmowania podobnych wyzwań. Jak widać czytanie się opłaca i może być inspiracją do własnej twórczości i realizacji swoich fantazji. W końcu nic tak nie rozwija wyobraźni jak dobra lektura i nawet w dzisiejszych czasach wszechobecnej telewizji, filmów wideo i gier komputerowych czytanie jest w modzie, „bo w książkach można znaleźć wszystko”.
 
 
Adriana Otręba klasa 3f
Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich