Dyskusyjny Klub Książki przy Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach przyłączył się do Drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, organizowanej przez Instytut Książki i Wydawnictwo Muza SA. Przedmiotem Dyskusji była powieść „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” autorstwa popularnego pisarza japońskiego Harukiego Murakamiego. Otwarcie spotkania rozpoczęli członkowie Mysłowickiego Klubu Karate KYOKUSHIN-KAN w składzie: Jan Sorek, Adam Gawęda oraz opiekun Jakub Wosk. Pokaz, zawierającym: techniki kihon, kata, kumite oraz elementy samoobrony.  Dziesięciominutowy występ nadał odpowiedni klimat spotkaniu, nawiązując jednocześnie do analizowanej powieści i kultury dalekowschodniej.

Spotkanie w mysłowickiej książnicy przebiegało w trzech etapach. Pierwszy poświęcony był pisarzowi Harukiemu  Murakamiemu i jego najnowszej powieści „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”. „Murakami bawiąc się lekką fabułą powieści sięga do głębszych warstw ludzkiej psychiki. Główny bohater powieści – Tsukuru, musi się rozliczyć z przeszłością- jest bezbarwny w odróżnieniu od swoich przyjaciół, mimo swojej pozycji zawodowej jest bardzo samotny i wrażliwy. Jego delikatność i jednocześnie stabilny realizm stają się punktem odniesienia, a sam Murakami umieszczając swojego bohatera na granicy jawy i snu prowokuje nas do zadumy. Jacy jesteśmy? Czy bezbarwnie przemykamy pomiędzy innymi, czy jednak nasze barwy wyróżniają się w środowisku”. Fragment tytułu powieści pochodzi z suity Franza Liszta „Lata pielgrzymstwa”. Spokojne dźwięki tego utworu idealnie współgrają z tekstem i stanowiły  tło podczas czytelniczej dyskusji.

Wypowiedzi członków DKK dotyczące omawianej powieści były podobne – Murakami pozostawia w nas niedosyt, chcemy czegoś więcej, ciągle szukamy, by zaspokoić nasz czytelniczy apetyt. Drugą część spotkania stanowił pokaz ceremonii parzenia herbaty, prezentowany przez Panią Katarzynę Suszkę ze Stowarzyszenia SENSHINKAI Chadou Urasenke Tankoukai z siedzibą w Krakowie. Spotkanie przy czarce herbaty jest doznaniem estetycznym, które przynosi uczucie spokoju, oczyszczenia i harmonii ze światem. Jest też wyrazem szacunku gospodarza do gości. Sprawić to ma odpowiednia atmosfera oraz dobór utensyliów, kwiatów itp. Ściśle określone i skomplikowane gesty pozwalają skupić się na istocie spotkań, z których każde jest niepowtarzalne.

Każdy z uczestników Dyskusji Literackiej miał okazję poznać smak zielonej herbaty (zupełnie inny niż znany nam ze sklepów) oraz nauczyć się jeść sushi  tradycyjnymi pałeczkami. Ta część spotkania odbywała się przy dźwiękach nastrojowej muzyki japońskiej.

W ostatniej części spotkania państwo Agnieszka Stryczek i Paweł Chudzicki zabrali członków DKK w podróż po Japoni. Pokaz multimedialny „Hanami kontra Tsunami” przedstawiał ulice wielkich miast Japonii oraz życie w momencie Tsunami, jakie nastąpiło w 2011 roku, w czasie podróży prelegentów. Ciekawe zdjęcia i opowieści były dużą dawką wiedzy dla uczestników spotkania.

Druga Dyskusja Literacka mysłowickiego DKK zakończyła się w późnych godzinach wieczornych. Odpowiedni wystrój biblioteki, informacje na temat pisarza oraz jego powieści, barwne stroje japońskie i serwowane sushi nadały spotkaniu niepowtarzalny, dalekowschodni klimat. Spotkanie literackie przygotowała i prowadziła kierownik biblioteki i moderator Klubu – Teresa Kamela, natomiast kimona oraz utensylia na spotkanie wypożyczono ze Stowarzyszenia SENSHINKAI Chadou Urasenke Tankoukai z Krakowa.

Biblioteka składa serdeczne podziękowanie gościom specjalnym spotkania: członkom Mysłowickiego Klubu Karate KYOKUSHIN-KAN – Janowi Sorkowi, Adamowi Gawędzie oraz opiekunowi Klubu Jakubowi  Wosk, a także pani Katarzynie Suszce ze  Stowarzyszenia SENSHINKAI i oraz prelegentom – pani Agnieszce Stryczek i Pawłowi Chudzickiemu.