fot. unsplash.com

Po świętach Mysłowicki Ośrodek Kultury zaprasza na dwa dni z teatrem skierowane do młodzieży oraz dorosłych. W sobotę będzie można obejrzeć trzy spektakle w reżyserii Angeliki Panas, Jarosława Filipskiego oraz Małgorzaty Paszkier-Wojcieszonek. W niedzielę natomiast każdy może spróbować swoich sił podczas warsztatów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Odbiór wejściówek w filii Brzezinka.

W sobotę 28 grudnia „Mysłowickie wieczory teatralne” wystartują o godz. 17. Każdy spektakl będzie trwał ok. 30 minut. W niedzielę 29 grudnia warsztaty w MOK-u na Brzezince rozpoczną się o godz. 16.

Jakie monodramy zobaczymy w sobotę?

„Ja, Mania” – Angelika Panas (Wałbrzych)
Tekst: Artur Pałyga
Dramaturgia i reżyseria: Angelika Panas

„Ja, Mania” to monodram stworzony na podstawie dramatu Artura Pałygi „W promieniach”. Spektakl przekrojowo ukazuje życie Marii Skłodowskiej-Curie. Jest swego rodzaju spojrzeniem przez okno czyjegoś domu. Jednak polska noblistka jest jedynie pretekstem, przykładem człowieka, który dąży do celu, do spełnienia marzenia. Sceny ukazujące różne etapy życia, różne role społeczne oraz różne rodzaje dialogów, które występują w życiu każdego z nas, przybliżają nam nie tylko obraz Marii, ale także i nas samych. „Ja, Mania” ma zachęcić do refleksji nad własnym życiem, poszukiwaniem szczęścia oraz spełnienia. Ma być asumptem do odpowiedzi na pytanie: czy i co warto poświęcić, aby spełnić marzenia?

Monodram został zrealizowany samodzielnie przez Angelikę Panas. Zdobyła nim pierwszą nagrodę na Turnieju Teatrów Jednego Aktora 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku, Grand Prix Brodnickiej Uczty Teatralnej, trzecie miejsce na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, pierwszą nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2018 oraz pierwszą nagrodę i nagrodę specjalną Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias 2018.

„Dobra zwrotka” – Paweł Ziegler (Teatr Poświęcony, Katowice)
Reżyseria: Jarosław Filipski

Monodram powstał z inspiracji wszechogarniającymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości naszego kraju. Wszyscy upamiętniali tę ważną okoliczność, jak tylko potrafili i na ile ich było stać. Swój wkład dali polscy himalaiści, którzy próbowali narodowo wejść na K2, ale się poróżnili i wrócili. Miał być polski jacht opływający dookoła świat, jednak był za mało polski – w efekcie popłynął inny. Pomalowano za to polskie samoloty w biało-czerwone barwy, bito medale i monety okolicznościowe, no i miało być „100 mega na 100-lecie” w każdej szkole. Działy się symfonie, wystawy, warsztaty, pikniki, inscenizacje, quizy, biegi, murale… (Wszystko na www.niepodlegla.gov.pl)

W tak ważnych okolicznościach nie wypadało nam być obojętnymi. Zarówno aktorzy, jak i poeci muszą także włączyć się w czczenie. Dlatego ogłosiliśmy Ogólnopolski Ogólnopoetycki Okrągły Turniej na napisanie „dobrej zwrotki”, czyli takiej najlepszej, takiej, w której wyrazimy to, co powinno pozostać dla potomnych. Monodram „Dobra zwrotka” to efekt tego eventu poetyckiego.

Monodram był grany w latach 2018-2019 i nagradzany m.in. nagrodą 14. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, pierwszą nagrodą Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów „Drobny” w Jarosławiu, Małym Wozem Tespisa 12. Tyskiego Festiwalu Monodramów MoTyF, Srebrną Igłą Festiwalu Teatrów Małych „Igła” w Ostrołęce, drugim miejscem (nagrodą aktorską) 36. Festiwalu Proscenium w Nysie, trzecią nagrodą 15. Finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na scenie” w Słupsku czy wyróżnieniem 10. Festiwalu Młodości Teatralnej Łaknienia w Goleniowie.

„Słodka” – Marta Pohrebny (Zielona Góra)
Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek

Monodram „Słodka” powstał na motywach powieści Marii Matios, nazywanej „wielką damą ukraińskiej literatury”, „Słodka Darusia”. Ukazała się na tamtejszym rynku w 2003 roku, z miejsca stając się bestsellerem, otrzymała także Państwową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki. W Polsce została wydana w 2010 roku.

Tytułowa bohaterka książki mieszka na huculskiej wsi. Jej mieszkańcy uznają Darusię, niemowę, za głupią i „słodką” istotę. Tymczasem ona wszystko rozumie, także to, co dzieje się wokół niej i co się wydarzyło, gdy do jej rodzinnej wioski wkroczyła Armia Czerwona i tak zwana „wielka historia”, która będzie miała brzemienny wpływ na życie 10-letniego wówczas dziecka. Matios opowiada historię swojej bohaterki w trzech płaszczyznach czasowych: przed i po II wojnie światowej oraz w latach 70. minionego wieku. A tajemnicę skrywaną przez Darusię wyjawia stopniowo.

Monodram „Słodka” od czasu premiery w kwietniu 2016 roku prezentowany był na wielu scenach w kraju i na Ukrainie (Festiwal Porto Franko). Zdobył m.in. pierwszą nagrodę w Turnieju Jednego Aktora „Sam na scenie” w Słupsku (2016 r.), drugą nagrodę 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form Bamberka 2017 w Gorzowie Wielkopolskim oraz Grand Prix i Wielki Wóz Tespisa 10. Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF (2018).

Źródło: MOK