fot.policja.gov.pl

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne. Mundurowi szczególną uwagę zwracają na wykroczenia popełnianie przez pieszych i rowerzystów, ale także przez kierujących względem niechronionych uczestników ruchu.

– Podczas akcji nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. To m.in. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia dla pieszych, na których doszło do potrąceń pieszych. Mundurowi sprawdzać będą czy piesi, przechodząc przez jezdnie korzystają z wyznaczonych dla nich przejść, ale zwracać też będą uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do tzw. „zielonej strzałki” i nie zatrzymują swojego pojazdu przed sygnalizatorem świetlnym, przez co często wymuszają pierwszeństwo pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych – wyjaśnia mł. asp. Dawid Szlachtka z mysłowickiej komendy miejskiej policji

Stróże prawa będą również zwracać szczególną uwagę na kierujących, którzy podczas manewru skrętu w drogę poprzeczną często nie ustępują pierwszeństwa pieszym chcącym przejść na drugą stronę jezdni.