Pogotowie zabrało do szpitala dziecięcego w Katowicach córkę mieszkającej przy ulicy Górniczej kobiety. W niedzielne południe dziewczynka podtruła się tlenkiem węgla w łazience. Przyczyną podtrucia był piecyk typu „junkers”. Już pod wieczór, po powrocie ze szpitala, matka wezwała do mieszkania straż pożarną, która stwierdziła stężenie tlenku węgla na poziomie 20 ppm-ów.
– Taki poziom stężenia może się przyczynić do ogólnego, złego samopoczucia przypominającego objawy grypy. Jako, że strażacy takie stężenie stwierdzili już po kilku godzinach od zabrania dziecka do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, należy przypuszczać, że w momencie zatrucia było ono jeszcze wyższe – mówi mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy PSP w Mysłowicach
Był to pierwszy przypadek zatrucia się czadem w tym sezonie grzewczym, odnotowany przez mysłowickich strażaków. Nie bez powodu czad nazywany jest cichym zabójcą – jest bezbarwny i bezwonny, a objawy jego podtruciem można pomylić ze złym samopoczuciem.
W mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia tlenkiem węgla, nie było czujki czadu. Po zakończonej pracy związanej z pomiarami i przewietrzeniem mieszkania, mysłowiccy strażacy przekazali kobiecie czujkę, by nie doszło do podobnych, niebezpiecznych sytuacji.
https://vimeo.com/239428066
Jak zapobiegać zatruciu?
Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia.
Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? To przede wszystkim: ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, senność i nudności.
Kilka „złotych rad” jak zabezpieczyć się przed czadem
- Dbaj o urządzenia grzewcze i drożność komina. Serwisuj regularnie piec i nie unikaj okresowych kontroli oraz czyszczenia kominów
- Samodzielnie sprawdzaj ciąg powietrza. Przyłóż kartkę do otworu lub kratki wentylacyjnej, jeśli wszystko jest w porządku, kartka powinna przywrzeć do kratki
- Zadbaj o prawidłową wentylację. Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych, rozszczelniaj okna, regularnie wietrz mieszkanie
- Zamontuj czujnik czadu. Jej zakup to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a może uratować tobie i twojej rodzinie życie