Kwietniowa sesja oprócz standardowego pakietu projektów uchwał, obfitowała w sprawozdania z realizacji, aż pięciu programów zrealizowanych przez miejskie jednostki oraz UM w 2014 roku.
Obrady rozpoczęły się od wycofania z programu spornych punktów. Pierwszym była skarga na działanie Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach, o wycofanie której wnioskował radny Tomasz Palka. Następnie I Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Brzoska złożył wniosek o wycofanie z programu obrad uchwały dotyczącej ustalenia zasad rozliczania tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, jak również zasad udzielania i rozmiaru zniżek dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Jednym z pierwszych punktów porządku obrad było przedstawienie przez naczelnika Wydziału Inwestycji i Administracji Drogowej Romana Michalskiego raportu na temat stanu dróg i ulic w Mysłowicach. W prezentacji określono stan ilościowy dróg, wydatki inwestycyjne i remontowe na drogi za 2014 rok, a także przedstawiono ocenę stanu technicznego mysłowickich dróg. W tej sprawie zabrał głos również II Zastępca Prezydenta Miasta Bernard Pastuszka, który poinformował także o tegorocznych planach oraz remontach na naszych drogach.

Kolejnym punktem obrad był stan mieszkalnictwa w mieście przedstawiony przez naczelnika Tadeusza Witańskiego. Zasoby mieszkaniowe w Mysłowicach to 27 600 mieszkań. A stawka czynszu za najem lokalu socjalnego nie wzrosła w latach 2013 – 2014. Liczba rodzin oczekujących na lokal socjalny w 2015 roku to 478, gdzie zrealizowano 19 przydziałów. Na pytanie radnego Mariuszka Wielkopolana dotyczące pozyskania środków unijnych na remonty i budowę mieszkań socjalnych, bądź komunalnych w mieście, Kierownik Zespołu Lokali Mieszkalnych i Użytkowych Helena Polok zapewniła, że zostały złożone wnioski na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na 20 lokali socjalnych. Jak również wspomniała o programie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o możliwości dofinansowania środków na budowę mieszkań socjalnych i komunalnych. Naczelnik zapewniła, że w przypadku przejęcia budynku przy ul. Krakowskiej 14 (tzw. Gościniec), UM będzie aplikował o takie środki.
Informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Miasta Mysłowice w 2014 roku przedstawiła Jolanta Kolanko, przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach. Był to raport dotyczący wyników przeprowadzonych kontroli, badań i analiz w zakresie sytuacji epidemiologicznej i stanu sanitarno – higienicznego miasta. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach przeprowadził w naszym mieście ponad 1700 kontroli sanitarnych, wydając 500 decyzji administracyjnych, jak również nałożył 34mandaty za naruszenie stanu sanitarno –higienicznego oraz wymierzył 4 kary administracyjne za wprowadzanie do obrotu „dopalaczy”.

Natomiast Sylwia Komraus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła, ocenę zasobów pomocy społecznej w Mysłowicach w 2014 roku. W której określono, iż w ramach swojej działalności MOPS różnymi formami wsparcia objął 2069 rodzin, przy czym liczba rodzin objętych pomocą w 2014 roku wzrosła w stosunku do 2013 o ok. 6%.

Ostatnie zaprezentowane sprawozdanie dotyczyło realizacji programu współpracy samorządu miasta Mysłowice i organizacji pozarządowych w 2014 roku, zostało przyjęte przez Radę Miasta jednogłośnie.