W ostatnią sobotę lutego, na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR i Lechii 06 – przy ulicy Promenada, przeprowadzone zostaną tradycyjne, zimowe biegi przełajowe, od kilkunastu lat znane nie tyko na Śląsku, lecz w całym kraju, jako Mysłowicki Cross.
Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas – w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet – Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980).
Na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil (w 1987 roku, a cztery lata później w Japoni została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani – i odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą – biegacze jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera – od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe – zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) – odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 36 lat, biegi przełajowe rozsławiają Mysłowice.
W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty czwarty ! To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią. Również jak rok i dwa lata temu, patronat honorowy nad mysłowickim crossem objął prezydent miasta – Edward Lasok.

W tegorocznych biegach przełajowych najmłodsi, tj. dziewczynki i chłopcy roczników 2003-2004, biegać będą na najkrótszym dystansie, czyli 1000 metrów, a w kolejnych kategoriach wiekowych te odległości do pokonania będą zwiększane (najwięcej, bo 4000 metrów pokonywać będą juniorzy oraz seniorki, a seniorzy będą biegać aż sześć okrążeń, czyli 6000 metrów). Czołowe „szóstki” każdego biegu, będą wyróżnione dyplomami i otrzymają pamiątkowe koszulki crossu oraz nagrody rzeczowe. Przypominamy, iż w roku ubiegłym w mysłowicach, zimowych biegach przełajowych, udział wzięło prawie 300 biegaczek i biegaczy, a w gronie uhonorowanych znalazła się czwórka mysłowiczan reprezentująca miejski, lekkoatletyczny UKS Chromik. Byli to: Natalia Zakrzewska – zajęła 5. miejsce w biegu dziewcząt roczników 2002 na 1000 metrów, a na tym samym dystansie i w tej samej kategorii wiekowej, Norbert Hajduk przybiegł do mety na 4. pozycji. W najliczniej obsadzonym biegu młodziczek (ukończyło go aż 56 dziewcząt) – Milena Pyka wywalczyła miejsce na podium, przybiegając na 2. miejscu, natomiast w najdłuższym biegu – seniorek na dystansie 4000 metrów, Katarzyna Rosikoń zajęła 4. miejsce.

Dla wielu biegaczy i ich trenerów, mysłowicki zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach 12 marca (tym razem będzie to sobota) oraz przed Mistrzostwami Międzywojewódzkimi (te z kolei będą miały miejsce w Rudzie Śląskiej 2 kwietnia 2016 r.).

Zasady dokonywania zgłoszeń, dystanse, kategorie wiekowe, warunki uczestnictwa, program minutowy startów i inne istotne informacje zawiera Regulamin 44. Crossu Mysłowickiego, zamieszczony na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl; w zakładce: Dokumenty (tam też zbiorcza karta zgłoszeń – obowiązujący druk PZLA dla klubów – do wypełnienia i wysłania przez zgłaszających). Zgłoszenia indywidualne seniorek i seniorów, przyjmowane będą również przez organizatorów w dniu zawodów – przed startem.