fot. nad.

19-letnia Milena Pyka, uczennica klasy maturalnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, już od ponad 10 lat z wielkim powodzeniem uprawia lekkoatletykę, a jej specjalnością są biegi średnio- i długodystansowe. 23 marca mysłowiczanka wystartuje w mistrzostwach Polski, a tydzień później w mistrzostwach świata w biegach przełajowych.

Milena Pyka przez większość swej bogatej w sukcesy kariery trenowała w sekcji lekkiej atletyki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, następnie przez ponad dwa lata – od stycznia 2015 r. – w Uczniowskim Klubie Sportowym „Chromik” Mysłowice u trenera Roberta Proksy. Od ponad półtora roku trenuje pod okiem Wiesława Paszty w MKS-ie MOS „Płomień” Sosnowiec.

W ubiegłym roku Milena została medalistką mistrzostw Polski, i to zarówno w sezonie letnim, jak i halowym. W tym roku nadal prezentuje doskonałą formę, czego potwierdzeniem jest jej zwycięstwo 2 marca w biegu na dystansie 3 000 m w kategorii juniorek w 47. Crossie Mysłowickim oraz zdobycie tydzień później tytułu mistrzyni Śląska w tej samej kategorii wiekowej, lecz na dystansie jeszcze dłuższym, bo 4 000 m, w rozegranych w Mysłowicach 9 marca mistrzostwach naszego województwa w biegach przełajowych. Dodatkowo 10 lutego mysłowiczanka zdobyła srebrny medal w halowych mistrzostwach Polski na dystansie 3 000 m juniorów.

Przed utalentowaną Mileną kolejne, jeszcze większe wyzwania. W najbliższą sobotę 23 marca mysłowiczankę czeka rywalizacja w 91. mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, które odbędą się w dolnośląskiej Olszynie. Razem z Mileną jedzie na nie również inny mysłowiczanin, Paweł Szreniawa, który po raz pierwszy w tym roku startuje w kategorii seniorów. Natomiast tydzień później, 30 marca, Milena Pyka – wspólnie z inną juniorką młodszą i dwoma juniorami z innych klubów kraju – reprezentować będzie Polskę w 43. mistrzostwach świata w biegach przełajowych. Odbędą się one w duńskim Aarhus, gdzie czwórka Polaków walczyć będzie w kategorii U 20 w biegu na dystansie ok. 2 000 m.

Sympatycznej i walecznej Milenie, której już należą się duże gratulacje za powołanie do ścisłej kadry Polski, życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki za powodzenie nie tylko w nadchodzących mistrzostwach, ale w całym sezonie letnim, który rozpocznie się za niespełna półtora miesiąca.

Nadesłano: MOSiR