Ala Gowarzewska z drużyną, fot. UKS Judo Mysłowice

W poprzedni weekend odbył się największy turniej, w jakim brali udział zawodnicy UKS-u Judo Mysłowice w tym roku: Budapest Cup 2019. Nasi judocy zaprezentowali się także podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Chęcinach.

Na 32. Międzynarodowy Turniej Judo Budapest Cup 2019 przybyło do stolicy Węgier ok. 2 tys. zawodników z 30 krajów całego świata. Wśród nich mogliśmy zobaczyć również sześcioro judoków z Mysłowic.

fot. UKS Judo Mysłowice

Zawodnicy UKS-u Judo Mysłowice brali udział w tym turnieju już cztery razy i zawsze przywozili z niego medale. W tym roku podtrzymali tę piękną tradycję i dołożyli do kolekcji siedmiu krążków ósmą – srebrną „blachę”. Radość jest tym większa, że cała nasza szóstka walczyła bardzo dzielnie i zostawiła serce na macie podczas każdej walki. Na te zawody nie przyjeżdżają słabi judocy, a w niektórych kategoriach zgłosiło się ponad 80 zawodników. Każda wygrana walka cieszyła więc trenera Ryszarda Dziewulskiego, przybyłych rodziców i oczywiście sportowców.

W silnie obłożonej (25 zawodniczek) kategorii – 38 kg – Iga Frosztęga wygrała wszystkie walki z dziewczynami z całej Europy i wywalczyła awans do finału, w którym spotkała się z… Polką. Tam niestety musiała uznać wyższość przeciwniczki. Po walce Iga stwierdziła, że już planuje przyjazd do Budapesztu w 2020 r., aby powalczyć o złoty medal.

fot. UKS Judo Mysłowice

W małym finale, czyli walce o trzecie miejsce, mieliśmy jeszcze dwójkę zawodników: Filipa Cygana i Natalię Rusin. Mimo ogromnej ambicji, dzięki której wywalczyli awans do tej rundy rozgrywek, zakończyli oni turniej na piątej pozycji.

Natomiast w malowniczych Chęcinach odbywała się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Judo. Po podwójnych eliminacjach zakwalifikował się do tych zawodów Jakub Dziedzic. Nasz debiutant na OOM jak zwykle pokazał charakter i serce do walki. Porażka z późniejszym mistrzem Polski zdopingowała wręcz naszego Kubę do dzielnego reprezentowania Mysłowic w kolejnych walkach. Jego ambicja i zaangażowanie zaowocowały ukończeniem mistrzostw na dziewiątej pozycji.

fot. UKS Judo Mysłowice

Do udziału w OOM 2019 zakwalifikowało się także dwoje innych judoków z Mysłowic: Alicja Gowarzewska i Marcin Włoka. Marcin, podobnie jak Kuba Dziedzic, zadebiutował na mistrzostwach Polski juniorów młodszych. Mimo mocnego przygotowania się na te ważne zawody, nie zdołał zakwalifikować się do strefy medalowej. Jego klubowa koleżanka Alicja stoczyła cztery walki. Jedną z nich, półfinałową, przegrała w doliczonym czasie z późniejszą mistrzynią Polski. Trzy pozostałe to zwycięstwa, dzięki którym Ala obroniła pozycję brązowej medalistki mistrzostw Polski sprzed roku. Ostatniego dnia zawodów Alicja wzięła udział w drużynowych mistrzostwach Polski, przywożąc z nich złoty medal.

fot. UKS Judo Mysłowice

Tekst: Janusz Gowarzewski