Rewolucja śmieciowa to nie tylko nowe przepisy prawne, zawiłe paragrafy i nowy system zbiórki odpadów, z którym muszą zmierzyć się wszyscy mieszkańcy polskich miast. W Mysłowicach to także wielka lekcja ekologii skierowana dla przedszkolaków i uczniów szkół wszystkich szczebli.
Międzyszkolny Konkurs „Śmieciowy zawrót głowy” miał swój finał 22 kwietnia podczas eko happeningu na Rynku w Mysłowicach. Nagrody otrzymały przedszkolaki za wykonanie eko – zabawek oraz dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, które uzyskały najwięcej punktów w teście wiedzy i wykonały najlepszą pracę plastyczną lub multimedialną.
– Dobrze, że odbył się „Śmieciowy zawrót głowy”, który stanowi propagowanie nowej ustawy. A od kogo zaczynać jak nie od dzieci i młodzieży. To przecież oni w przyszłości będą kontynuować te wszystkie sprawy związane z gospodarka śmieciową. Cieszy mnie ta inicjatywa i myślę, że nie jest to ostatnia tego typu w Mysłowicach. Postaramy się przygotować cały cykl tego typu spotkań, żeby można było przybliżać ludziom wszystkie sprawy związane ze śmieciami – powiedział Edward Lasok, prezydent Mysłowic.
Pierwsza część ekologicznej imprezy na Rynku rozpoczęła się grą terenową „Cztery żywioły”. Na stanowiskach woda, ziemia, ogień i wiatr młodzi ekolodzy uczyli się jak segregować śmieci, oszczędzać energię i działać na rzecz ochrony przyrody. Dla pasjonatów muzyki do dyspozycji była Szkoła Rytmu czyli warsztaty bębniarskie, w której wykorzystano różne rodzaje instrumentów muzycznych, powstałych z naturalnych surowców: drewna, nasion i łupin orzechów.
Celem konkursu „Śmieciowy zawrót głowy” była popularyzacja wiedzy na temat gospodarki odpadami, metod segregacji odpadów oraz znaczenia recyklingu. Ponadto Konkurs miał za zadanie uświadomić dzieciom i młodzieży, jak ważna jest segregacja odpadów i dbałość o czystość najbliższego otoczenia oraz zaangażować młodzież w działania proekologiczne na terenie Miasta.
– Prac było całe morze, przyjęcie tego konkursu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Szkoły zostały zarzucone tymi pracami, które są niesamowicie piękne i ciekawe – powiedziała Iwona Nowak, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.
Konkurs skierowany był do wszystkich placówek oświatowych w Mysłowicach i podzielony był na cztery kategorie wiekowe: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Przedszkolaki rywalizowały tylko w części artystycznej Konkursu mając za zadanie wykonanie zabawki z eko – śmieci. Dzieci i młodzież z pozostałych poziomów nauczania 8 kwietnia rozwiązywały test wiedzy i rywalizowały w części artystycznej tj. wykonanie prac plastycznych z eko – śmieci lub – jak w przypadku klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – prace multimedialne.
– Myślę, że ciężka droga przed nami jeśli chodzi o segregowanie odpadów. Rozmawiałem o tym z ludźmi, którzy mówią „ale jak ja to zrobię jak mam taką małą kuchnię, gdzie ja znajdę miejsce na te trzy pojemniki, itd.”. Myślę, że z czasem powoli będzie dobrze i ten świat będzie wreszcie czyściutki tak, jakbyśmy wszyscy sobie tego życzyli – powiedział Wojciech „Lala” Kuderski.
Na happeningu nie zabrakło zabaw o tematyce ekologicznej, konkursów oraz sportowej rywalizacji. Swoje umiejętności, w występach artystycznych, zaprezentowała grupa taneczna „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mysłowicach oraz grupa „Dyszka” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Mysłowicach. Dzieci z klas drugich, ze Szkoły Podstawowej nr 16 wcieliły się w modeli i modelki prezentując stroje wykonane z eko – śmieci. W tej części happeningu odbył się także sprawdzian wiedzy na temat segregacji śmieci, w którym wzięli udział: prezydent Edward Lasok, zastępca Prezydenta Jan Wajant, sekretarz miasta Andrzej Kijanka oraz kierownik Kancelarii Prezydenta Wojciech Król.
– Nauka polega na tym, że najpierw robię wykład co do tego, co wrzucamy co do poszczególnych pojemników. Kosz jest wypełniony różnego rodzaju śmieciami. I dzieci mają takie zadanie, żeby te śmieci segregować, czyli wkładać do odpowiednich koszy– powiedziała Beata Zawiślak, animatorka happeningu.
Rewolucja śmieciowa to zmiany, których zawiłości bardziej boją się dorośli niż dzieci i młodzież, które swoją wiedzą i kreatywnością pokazały, że ze zmianami i z ekologią są za pan brat.
{gallery}1500{/gallery}