W sylwestra na rondzie w dzielnicy Larysz-Hajdowizna oficjalnie uruchomiono industrialny zegar, będący uzupełnieniem neonowego witacza, który pojawił się kilka dni wcześniej. Ten laryski czasomierz nawiązuje do zegara, który ponad pół wieku temu odmierzał czas na wieży budynku szkoły. A dzisiaj wraz ze znakiem witającym mieszkańców i gości dzielnicy, łączy przeszłość z przyszłością.
– Takie było też założenie. Ta dzielnica, w której się znajdujemy, czyli Larysz-Hajdowizna, od początku ma taki dualny charakter. Z jednej strony wypoczynek, a z drugiej przemysł. Stąd też właśnie tutaj powstała jedna z najstarszych kopalni na Śląsku, Dar Karola, a z drugiej strony wielu mieszkańców kiedyś, jak i teraz korzysta właśnie z tej ostoi zieleni, która jest dookoła nas – wyjaśnia dr Tomasz Ćwienk, pomysłodawca witacza i członek Rady Dzielnicy Larysz-Hajdowizna.
Lokalny i regionalny charakter tego miejsca ma podkreślać żółto-niebieska kolorystyka znaku. Do tego nowy znak rozpoznawczy dzielnicy wita wszystkich przyjezdnych po polsku, angielsku, niemiecku i śląsku. Zwieńczeniem instalacji jest zegar, który ma radiową synchronizację godzin, a jego dokładność zakłada maksymalną różnicę 1 sekundy na 1 milion lat pracy.
– Tak że możemy być pewni, że nawet w czasach, gdy wszyscy posiadamy komórki, zegarki smartwatche, to ma być taki symbol, że możemy się spotkać właśnie na Laryszu obok zegara. I takie też było założenie – dodaje dr Tomasz Ćwienk.
Śmiało można więc powiedzieć, że zegar na rondzie w dzielnicy Larysz-Hajdowizna będzie najdokładniejszym w całym mieście. Czy zatem mysłowiczanie zaczną według niego ustawiać swoje zegarki?
– No nie mielibyśmy jako mieszkańcy Larysza i Hajdowizny nic przeciwko – sugeruje dr Tomasz Ćwienk.
Instalacja została sfinansowana z budżetu Rady Dzielnicy Larysz-Hajdowizna. W tym roku z tych samych funduszy rozpocznie się również montaż inteligentnego monitoringu dzielnicowego, który zostanie rozbudowany dzięki środkom pozyskanym w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki MBO zostanie też wybudowana minitężnia solankowa przy placu zabaw „Na winklu”.