MZGK kontynuuje renowację miejskich kamienic oraz budynków. Po odnowieniu kilku kamienic w centrum Mysłowic, zarząd odnowił także swoje budynki znajdujące się w samym sercu Brzezinki. Wyremontowane nieruchomości diametralnie odmieniają wizerunek centrum południowej dzielnicy, a jest to tylko jedna z licznych zmian, jakie wpłynęły na jego odmianę. Brzezińska 22 – 26: odnowione kamieniczki
Miejsce, w którym Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej odnowił kamieniczki, nazywane jest „brzezińskim rynkiem”. Przed remontem naprzeciwko ratusza z zegarem znajdował się prawdziwy chaos zdewastowanych, prostokątnych szyldów, nie mających żadnego stylu. Każdy z przedsiębiorców, który w lokalach na parterze prowadzi działalność gospodarczą, według własnego uznania wywieszał szyld z logotypem swojej firmy. Za namową dyrektora MZGK Zbigniewa Augustyna ciąg budynków nabiera estetycznego wyglądu.
– Jeszcze przed przystąpieniem do remontu odbyliśmy rozmowy z przedsiębiorcami. Udało nam się ich namówić, abyśmy razem odmienili wizerunek ciągu kamieniczek w centrum dzielnicy. Odnowiona elewacja to jedno, ale efekt pracy byłby zaprzepaszczony, gdyby na budynku ponownie zawisły różnorodne szyldy, które nijak się ze sobą nie komponują. Neony pozwolą także nadać budynkom charakteru. Kamieniczki w Brzezince nie są zabytkowe i ozdobienie ich oświetleniem tak, jak w przypadku zabytkowych kamienic, nie wyglądałoby dobrze. Neony to jedyna możliwość nadania budynkom kolorystyki i światła – wyjaśnia Zbigniew Augustyn.
Koncepcja zmiany szyldów na brzezińskich kamieniczkach to pilotażowy projekt, który będzie kontynuowany przy kolejnych remontach kamienic, w których lokalach prowadzone są różne punkty usługowe. Koszt wymiany szyldów jest rozłożony na MZGK i przedsiębiorcę. Zarząd zakupił część konstrukcji szyldu, która na stałe jest przytwierdzona do nieruchomości, natomiast przedsiębiorca pokrywa jedynie koszt listwy z nazwą i logiem swojej działalności. To proste rozwiązanie pozwoli uniknąć uszkadzania elewacji w każdym przypadku, gdy przedsiębiorca z różnych powodów wyprowadza się z lokalu. W takiej sytuacji listwa z jego szyldem może być ściągnięta bez naruszania elewacji, a nowy przedsiębiorca musi jedynie zakupić nową listwę, która zostanie umieszczona w miejsce poprzedniej.
Odnowienie kamieniczek w ciągu Brzezińska 22 – 26 objęło kompleksowy remont dachu oraz elewacji trzech przylegających do siebie budynków. Po konsultacjach z prezydentem i mieszkańcami dzielnicy, zdecydowano się na wybór elewacji o jasnoszarym, gołębim kolorze.
Inwestycje w dzielnicy
Jeszcze w 2012 roku przy skrzyżowaniu ulic Brzezińskiej z Reja została wybudowana nowa sygnalizacja świetlna. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczniom pobliskiego gimnazjum. Równocześnie wzdłuż ulicy Brzezińskiej w pobliżu nowej sygnalizacji postawiono żółte barierki uniemożliwiające pieszym przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
Na ulicy Laryskiej drogowcy budują nowy chodnik, który od wielu lat prosił się o wymianę, a przejście po nim było nie lada wyzwaniem, nie tylko dla kobiet w szpilkach. Do Brzezinki dotarł także remont nawierzchni drogowej, zrealizowany w ramach inwestycji, jaką była wymiana asfaltu na najbardziej uszkodzonych odcinkach DW 934. Były to odcinki ulicy Brzezińskiej od Reja do Laryskiej oraz od ronda przy halach Panattoni w kierunku ul. Dworcowej.
Rada Osiedla Brzezinka postanowiła przeznaczyć część swoich środków na budowę chodnika, który pozwoli mieszkańcom suchą nogą dojść do bankomatu, który dopiero po wielu latach próśb mieszkańców pojawił się w dzielnicy. Dzielnicowi radni pomyśleli także o nowych ławeczkach na przystankach autobusowych.