fot.pixabay

Jak zewsząd alarmują służby środowiskowe, normy jakości powietrza w całej Polsce, a szczególnie na Śląsku, zostały drastycznie przekroczone. Należy pamiętać, że smog jest poważnym zagrożeniem, szczególnie dla dzieci, seniorów oraz osób chorych. Najgorzej ma być we wtorek (10.01) oraz w środę (11.01). Smog nie omija także Mysłowic.

Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mysłowicach, istnieje ryzyko znacznego przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

„We wtorek jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego (lokalnie również dwutlenku siarki) będzie bardzo zła; w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej, mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 µg/m3); w północnej części województwa jakość powietrza będzie zła.

W środę jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła; w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotlinie Żywieckiej, lokalnie w aglomeracji górnośląskiej oraz w środkowej części województwa, mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 µg/m3); lokalnie w południowej części województwa jakość powietrza będzie zła; jedynie w północnej części województwa jakość powietrza będzie umiarkowana” – informuje MCZK

W związku z poważnym zagrożeniem, z wychodzenia na zewnątrz powinny zrezygnować osoby starsze, schorowane oraz dzieci. Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych.

W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.