Śnieg, psy lub nieobecność mieszkańców posesji nie przeszkodzą już wodociągowcom w odczytaniu wskazań wodomierza. MPWiK od 2013 roku wdraża w mieście radiowy system odczytu wodomierzy. Inwestycja się sprawdziła i w najbliższym roku spółka planuje objąć systemem kolejne 2 tys. nieruchomości.
– Radiowy odczyt wodomierza polega na przeprowadzeniu przez pracownika MPWiK odczytu przy pomocy specjalnego terminala z oprogramowaniem, który wysyła dane do komputera stacjonarnego – wyjaśnia prezes MPWiK Jan Siczek. – Dzięki nowemu rozwiązaniu możemy dokonać odczytu nawet kilkudziesięciu wodomierzyw ciągu kilku minut.
Z danych MPWiK wynika, że aktualnie 10 % wszystkich odbiorców Przedsiębiorstwa objętych jest strefą radiowego odczytu wodomierzy, w tym: Osiedle Słoneczne Wzgórze w Morgach, Osiedle „ Powstańców Śląskich” w Brzęczkowicach oraz Dziećkowice. Decyzja o wdrożeniu zdalnego odczytu wodomierzy przyniosła wiele pożytku zarówno Przedsiębiorstwu jak i odbiorcom usług.Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że instalacja radiowego sytemu pozwala zredukować straty wody, ponieważ nowe wodomierze są dokładniejsze.
– Największą ich zaletą jest to, że zarejestrują nawet najmniejszy pobór wody. Przy ich zastosowaniu nie może być mowy o kradzieży wody. Przykład może stanowić rejon Osiedla Powstańców Śląskich w Brzęczkowicach gdzie w analogicznym okresie czasu, przy porównaniu stanu z roku 2014 i 2013 dzięki zastosowaniu systemu, ilość zarejestrowanej wody znacznie wzrosła. Ta precyzyjna dokładność wodomierzy pozwala ograniczyć straty i wygospodarować oszczędności, które spółka może przeznaczyć na kolejne inwestycje – mówi prezes Jan Siczek.
Kolejną zaletą systemu jest możliwość redukcji kosztów przeprowadzenia odczytu. Jak szacuje MPWiK docelowe objęcie radiowym odczytem wszystkich odbiorców na terenie miasta może pozwolić na roczne oszczędności rzędu stu tysięcy złotych.
Co ważne wodomierze z nakładką radiową nie reagują na tak zwane magnesy. System gwarantuje pełne zabezpieczenie przed próbami ingerencji w wskazania licznika. Urządzenia automatycznie wysyłają sygnał o awarii, co spowoduje przeprowadzenie kontroli przez służby MPWiK.
Bez wątpienia wdrożenie systemu radiowego odczytu wodomierzy w całych Mysłowicach to przedsięwzięcie wymagające nakładu kapitału. Służby techniczne MPWiK podkreślają jednak, że koszty związane z tą inwestycją zwracają się i to z nawiązką. Okres zwrotu tego typu przedsięwzięć obecnie określa się na 2-3 lata.
– Przed nami 2015 rok i kolejne wodomierzowe wyzwania. Stawiamy na dalszy rozwój w zakresie nowoczesnej gospodarki wodomierzowej, ale przy minimalnym przerzuceniu obciążeń na mieszkańców. Dlatego w najbliższej perspektywie planujemy już objąć strefą zdalnego odczytu osiedle „Sigma” w Kosztowach oraz osiedle przy ulicy Nowowiejskiego. Te i inne pozytywne zmiany w mysłowickich wodociągach nie byłyby możliwe gdyby nie wielkie zaangażowanie pracowników oraz współpraca z mieszkańcami i władzami miasta, za co wraz z końcem mijającego roku wszystkim dziękuję – mówi prezes Jan Siczek.