Ten tajemniczy i niezwykły narząd to bohater najnowszej wystawy w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Zgodnie z jej tytułem dowiemy się tutaj, skąd się bierze myślenie, ale i m.in. dlaczego ziewamy. Czemu jedne rzeczy zapamiętujemy bez trudu, a o innych ciężko nam sobie przypomnieć? Wszystko w łatwo przyswajalnej i atrakcyjnej formie.

– Nieodgadniony jak egipskie piramidy. Narząd, który fascynuje absolutnie wielu naukowców z wielu dziedzin. No i narząd, organ, którego z każdym dniem przesuwamy granice poznania. O czym mówię? Oczywiście o mózgu, który jest fascynującym tworem ewolucji i który notabene zupełnie nie służy do myślenia, a do tego, abyśmy się odnajdywali bezpiecznie w środowisku, w którym przyszło nam funkcjonować i żyć – mówi Marzena Grochowska, wykładowca akademicki, brainolog, ekspert zarządzania dobrostanem.

Tak niezwykły narząd zasłużył sobie na równie niezwykłą wystawę. A odpowiadają za nią Monika Pawlas-Polańska, kuratorka, oraz autorka aranżacji Ewa Warchulińska-Dąbek.

– Zawsze marzyłam o tym, żeby zrobić wystawę, która o trudnych sprawach mówi w prosty sposób.  Przyjdą dzieci, całe rodziny, seniorzy, studenci i każdy znajdzie coś nowego. Odkryje coś, o czym zapomniał, albo nie wiedział, pozna swój mózg – mówi Monika Pawlas-Polańska, kuratorka wystawy.

Nudne opisy, nieciekawe ilustracje i zbiór suchych faktów? Nic bardziej mylnego. Oprócz interesujących treści bardzo ważna jest tu także atrakcyjna forma. Kolory, światła i zabawy, które zachęcają do interakcji. Wszystko znajdziecie tutaj.

– Poprzez te wielkie kolorowe obiekty, podświetlane, wchodzą głębiej w to, czym ten mózg tak naprawdę jest. Bardzo szybko orientujemy się, że ta wystawa nie jest tylko zbiorem informacji, plansz, ale jest to wystawa, która ma być przestrzenią dla zabawy. Poprzez zabawę poznajemy bardzo trudną dziedzinę, jaką jest neuronauka – dodaje Monika Pawlas-Polańska.

– Nieprawdą jest, że używamy tylko 10% struktury naszej głowy, nieprawdą jest, że jesteśmy wielozadaniowcami, nieprawdą również jest, że dzielimy się na lewo i prawopółkulowców. Prawdą jest, że możecie Państwo o nim dowiedzieć się dużo więcej podczas wystawy – dodaje Marzena Grochowska.

Ekspozycję „Mózg. Skąd się bierze myślenie?’’, która przywędrowała do nas z Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, można bezpłatnie podziwiać w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury do końca lutego.