Wieloletni działacz sportowy Józef Szendera odznaczony został honorowym tytułem „Zasłużony dla Miasta Mysłowice”. O przyznaniu tego najwyższego w mieście odznaczenia zdecydowali radni podczas listopadowych obrad.
Józef Szendera urodził się 27 stycznia 1942 roku w Mysłowicach i przez całe swoje życie związany jest z naszym miastem. Mając zaledwie 17 lat rozpoczął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”, gdzie pracował do 1992 roku.

Od najmłodszych lat interesował się sportem, w szczególności lekkoatletyką. Mając 16 lat, w roku 1958 wstąpił do sekcji lekkoatletycznej KS Górnik 09, gdzie trenował biegi średnio i długodystansowe. Mysłowicki klub reprezentował na wielu zawodach, spartakiadach olimpiadach młodzieży i mistrzostwach. Jego indywidualna kariera trwała prawie 20 lat – do roku 1969 roku. Mimo to nie zrywa przygody ze sportem – pracuje społecznie w klubie oraz w Śląskim Okręgowym Związków Lekkiej Atletyki jako działacz, trener i sędzia.

Tuż przed zakończeniem pracy w kopalni zaangażował się w organizację imprez sportowych prowadzonych przez Wydział Kultury Fizycznej mysłowickiego magistratu. Ówczesny prezydent Mysłowic Stanisław Dyduch zaproponował Józefowi Szenderze zajęcie się organizacją mysłowickiego sportu szkolnego. W taki sposób w roku 1992 Szendera został pracownikiem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dzięki jego staraniom wprowadzono pozalekcyjne zajęcia ze sportu w szkołach – popularne SKS-y. Przygotował także roczne plany różnorodnych dyscyplin i gier zespołowych oraz współzawodnictwa mysłowickich szkół.

Ponad 30 lat pracy w MOSiRze zaowocowało tym, że za sprawą Józefa Szendery w Mysłowicach funkcjonuje sekcja lekkiej atletyki, przez którą przewinęły się setki dziewcząt i chłopców. Wielu podopiecznych tej sekcji reprezentowało Mysłowice na przeróżnych imprezach sportowych. Do najbardziej utytułowanych zawodników mysłowickiej sekcji lekkiej atletyki należą: Leszek Dyja (rekordzista Polski w biegu sprinterskim na dystansie 100 metrów), Tina Polak- Matusińska (rekordzistka kraju i dwukrotna mistrzyni Polski juniorek w biegach na dystansach 400 metrów i 400 metrów przez płotki) oraz Martyka Książek (rekordzistka Śląska juniorek młodszych w skoku w dal, medalistka Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych).

Należy dodać także bardzo dobre wyniki przez takich sportowców jak Katarzyna Gwiazdoń, Paweł Gwiazdoń, Paweł Koza, Michał Włodarczyk Milena Pyka, Paulina Roik, Paweł Szreniawa oraz Patryk Bożek. Józef Szendera należy także do grona działaczy, za sprawą których uratowano jeden z najstarszych w kraju biegów przełajowych – Cross Wieczoru. Od 1973 roku był on organizowany w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Gdy impreza biegowa miała zostać zlikwidowana, dzięki m.in. Józefowi Szenderze w 1981 roku przeniesiona została do Mysłowic.

Podsumowując w liczbach, Józef Szendera przez 44 lata związany był z klubem sportowym Górnik 09 – najpierw jako zawodnik, następnie jako działacz i trener. Od 23 lat pracuje w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji prowadząc sekcję lekkiej atletyki. Od 1 stycznia 2015 roku pełni obowiązki prezesa UKS Chromik Mysłowice.
Zasłużony dla Miasta Mysłowice to nie jedyne prestiżowe wyróżnienie jakie otrzymał Józef Szendera. Mysłowicki sportowiec i działacz jest także odznaczony takimi honorami jak: Złota Odznaka „Zasłużony dla województwa Śląskiego”, Złota Odznaka Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, Złota Odznaka Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Złota Odznaka „Za zasługi dla rozwoju Śląskiego Sportu Szkolnego”, Medal Zarządu Głównego SZS „Za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego”, Złota Odznaka Ministerstwa Sportu „Za zasługi dla sportu” oraz Złoty Medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.