fot.KMP Mysłowice

Ostatnimi dniami śnieg nie przestaje sypać, a policja przypomina o obowiązku właściwego odśnieżenia samochodu przed włączeniem się do ruchu. Wielu kierowców jedynie odgarnia śnieg z szyb, zapominając o dachu czy plandece samochodu dostawczego, a to poważny błąd. Za takie niedbalstwo grozi mandat karny do 500 zł.

Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby oraz lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne – mówi sierż. Damian Sokołowski z mysłowickiej policji.

Również śnieg zalegający na dachu samochodu lub pokrywie komory silnika stwarza realne zagrożenie dla nas i innych kierowców, ponieważ może przesunąć się na przednią szybę podczas hamowania lub spaść na jadące za nami inne auto. Za niewłaściwy stan naszego pojazdu może grozić grzywna w drodze mandatu karnego nawet do 500zł.

Zimą należy koniecznie pamiętać o kilku niezbędnych zasadach:

  • dokładnie oczyść pojazd ze śniegu zanim wyjedziesz na drogę – śnieg powinien zostać usunięty nie tylko z szyb, ale również z dachu, pokrywy komory silnika oraz ze świateł przednich i tylnych,
  • zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,
  • zaplanuj swoją podróż – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej. W przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu rodzi to niepotrzebny stres, a w konsekwencji może prowadzić do agresji,
  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza. Unikaj wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania,
  • zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni.