fot.arch.itvm.pl

Stworzenie Klubów Inicjatyw Lokalnych i Centrum Usług Społecznych, utworzenie mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych, wyposażenie sal mysłowickich placówek oświatowych, a także ograniczenie niskiej emisji poprzez poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – to zadania, które mysłowicki magistrat planuje wykonać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Rozstrzygnięto przetarg, który wyłonił przedsiębiorcę – firmę Faber Consulting Polska – jaki wykona dokumentację aplikacyjną dla tych projektów.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów, współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Środki na realizację wyznaczonych przez samorząd celów pochodzą z Regionalnego Programu dla województwa śląskiego. Za sprawą ZIT-ów inwestycje przeprowadzą także Mysłowice.

– Sukcesywnie ogłaszamy przetargi na wykonanie niezbędnej dokumentacji, która pozwoli nam skutecznie aplikować o środki unijne z rozdania 2014-2020. Złożenie wniosku o dofinansowanie nie wiąże się bowiem z wypełnieniem krótkiego dokumentu będącego deklaracją chęci otrzymania wsparcia finansowego, a z przedłożeniem bardzo obszernej dokumentacji, która często jest wynikiem kilkuletniej pracy – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu

Klub Inicjatyw Lokalnych

– Celem projektu jest integracja społeczna i minimalizacja dysproporcji w jakości życia mieszkańców, podniesienie poziomu aktywności społecznej osób w wieku produkcyjnym oraz młodzieży wywodzącej się ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Celem projektu jest także zwiększenie udziału osób wykluczonych w życiu społeczności lokalnych poprzez adaptację części zdegradowanych obiektów, w rewitalizowanych dzielnicach, na potrzeby realizacji Klubów Inicjatyw Lokalnych – wyjaśnia Kamila Szal

Magistrat planuje utworzenie trzech Klubów Inicjatyw Lokalnych. Na potrzeby pierwszego zaadaptowany zostanie budynek przy ul. Bytomskiej 18d. Jest to nieruchomość, w której jeszcze kilka lat temu mieściła się siedziba sanepidu usytuowana na terenie Parku Zamkowego.

Na kolejną siedzibę Klubu zaadaptowany zostanie lokal przy ul. Słupeckiej 9. Trzeci Klub Inicjatyw Lokalnych powstanie natomiast w budynku przy Placu Wolności 7.

Centrum Usług Społecznych

W Centrum Usług Społecznych będą realizowane programy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej finansowane ze środków unijnych. Lokal będzie się składał z dwóch sal warsztatowo – szkoleniowych, dwóch pokoi biurowych oraz węzła socjalno – sanitarnego.

– Centrum Usług Społecznych planujemy utworzyć w budynku przy Placu Wolności 7, usytuowanym na obszarze wskazanym do rewitalizacji, który to obejmuje dzielnicę Stare Miasto – wyjaśnia Szal

Idea Centrum zakłada, że pozyskane środki posłużą do opracowania dokumentacji projektowej dostosowania lokalu do nowej funkcji, wykonania jego przebudowy z dostosowaniem do nowej funkcji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę instalacji wewnętrznej, wymianę posadzki, wykonanie nowych tynków oraz wykonanie zakupu wyposażenia do lokalu.

– Centrum Usług Społecznych będzie obejmowało swoim zakresem centrum dla rodzin oraz centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych prowadzonych przez MOPS Mysłowice i ewentualnych partnerów – mówi Kamila Szal z urzędu miasta w Mysłowicach

Utworzenie mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych

Uzyskanie dofinansowania pozwoli utworzyć w Mysłowicach mieszkania socjalne, wspomagane oraz chronione. Mieszkania socjalne – będzie ich 25 – mają być przeznaczone dla osób, które z powodu ubóstwa nie są w stanie utrzymać mieszkania samodzielnie. Natomiast mieszkania wspomagane i chronione (powstaną jedno mieszkanie wspomagane i jedno chronione) są formą pomocy, przygotowującą osoby tam przebywające, do prowadzenia samodzielnego życia.

Adaptacja lokali będzie połączona z aktywizacją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem i wykluczonych społecznie, wybranych na podstawie diagnozy i działań realizowanych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dla zawodowców

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Mysłowice zaadaptują i wyposażą sale placówek oświatowych, prowadzących kształcenie zawodowe na potrzeby pracowni praktycznej nauki zawodu.

– Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie kompetencji uczniów szkół kształcących w zawodach, poprzez adaptację istniejącej bazy lokalowej i wyposażenie na potrzeby planowanych, jak i istniejących kierunków kształcenia pracowni praktycznej nauki zawodu w szkołach zawodowych oraz CKP na terenie miasta Mysłowice – mówi Kamila Szal

Przeciwko niskiej emisji

Czym jest niska emisji wiedzą przede wszystkim mieszkańcy osiedli, gdzie powszechne jest palenie w piecu, by ogrzać dom. Problem nasila się szczególnie w okresie grzewczym – mysłowiczanie z takich rejonów skarżą się, że wieczorem i nocą często nie są w stanie otworzyć okien, ze względu na smog na zewnątrz. Za sprawą ZIT-ów Mysłowice chcą zmniejszyć ten problem, poprawiając efektywność energetyczną w budynkach użyteczności publicznej.