Grypa zaatakowała w tym roku wcześniej niż zwykle. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach od początku stycznia odnotowała już ponad 21 tys. zachorowań na terenie Śląska. Szpital nr 2 w Mysłowicach wprowadził ograniczenie odwiedzin pacjentów, właśnie ze względu na wzrost infekcji wirusowych.
Gwałtowny wzrost zachorowań rozpoczął się w połowie grudnia, a wirus systematycznie nabiera rozpędu. W ostatnim tylko tygodniu w naszym województwie zachorowało 11373 osób.

Szpital Nr 2 im dr T Boczonia w Mysłowicach w związku ze wzrostem infekcji wirusowych wprowadził ograniczenie odwiedzin pacjentów hospitalizowanych, obowiązuje ono od 19 stycznia, aż do odwołania. Każdego z pacjentów w tym czasie może odwiedzić tylko jedna osoba dorosła.
Grypa to choroba wywoływana przez wirusy namnażające się w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Czy zatem można się przed nią uchronić?
– Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6-tego miesiąca życia, osobom powyżej 50-tego roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi. – informuje Beata Kępa, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach
Początkowe fazy grypy nietrudno pomylić ze zwykłym przeziębieniem, warto więc zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, jakimi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie.