Trzy sąsiadujące ze sobą miasta: Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec podpisując w kwietniu 2014 roku umowę partnerską, rozpoczęły starania o zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Dzięki dofinansowaniu z UE opracowywany jest wspólny model współpracy, biorący pod uwagę różne płaszczyzny porozumienia. Efekty tych działań będzie można poznać w maju podczas konferencji podsumowującej projekt.
Opracowanie strategii i możliwości współpracy pozwolą na zacieśnienie relacji między miastami, efektywniejsze pozyskiwanie inwestorów, stworzenie lepszych rozwiązań komunikacyjnych i administracyjnych oraz zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Taka organizacja projektu pozwoli na opracowanie długofalowej współpracy, co w konsekwencji pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy i możliwości efektywniejszego rozwoju regionu.

Na obecnym etapie Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec dysponują terenami poprzemysłowymi o wysokim potencjale inwestycyjnym o łącznej powierzchni 132 ha. Teraz dzięki wspólnym planom, można będzie je poddać procesowi rewitalizacji, a wypracowane udogodniania pozwolą na efektywny rozwój biznesu i działań społecznych oraz kulturalnych.

– Wiążemy duże nadzieje z zagospodarowaniem terenu po byłej KWK Mysłowice. Mamy silną motywację, by zdążyć i włączyć się w ubieganie o środki unijne w ramach programowania na lata 2014 – 2020. To szansa dla naszego miasta – podkreśla Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

W ramach trwającego projektu pn. „Strategia rozwoju gospodarczego miast Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec w oparciu o posiadany potencjał terenów poprzemysłowych w odniesieniu do obszaru funkcjonalnego Aglomeracji Śląskiej” wykonano już ocenę stopnia zanieczyszczenia gruntów, przeprowadzono ekspertyzę stanu technicznego budynków znajdujących się na wybranych terenach poprzemysłowych oraz wskazano możliwości uzyskania praw własności do gruntów. Zakończyły się również konsultacje, na których omawiane były wspólne płaszczyzny współpracy oraz bariery jakie mogą im towarzyszyć.

Łączna wartość projektu wynosi 2 479 460,00 PLN. Wysokość dofinansowania przedsięwzięcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa to 90% (2 231 514,00 PLN). Pozostała część tj. 10% (247 946,00 PLN) zostanie równomiernie pokryta ze środków własnych Miast zaangażowanych w realizację Projektu.