Styczniowa sesja Rady Miasta rozpoczęła się od tematu zbycia udziałów Mysłowickiego Centrum Zdrowia, przez który przez ostatni tydzień Mysłowice zawitały na czołówkach ogólnopolskich serwisów informacyjnych.
Jeszcze przed rozpoczęciem merytorycznego porządku obrad Mysłowiccy samorządowcy minutą ciszy uczcili pamięć mieszkańców naszego regionu, którzy po 1945 roku byli ofiarami tzw. Tragedii Górnośląskiej.
W związku z szumem medialnym jaki powstał wokół sprzedaży udziałów w MCZ, wiceprezydent Grzegorz Brzoska krok po kroku wyjaśnił, jak wyglądała dwuletnia procedura ich zbycia. Równocześnie wyjaśnił, że to nie szpital został sprzedany, a same udziały w spółce. Stanowczo podkreślił, że budynek szpitala oraz grunty nadal pozostają własnością miasta.
Więcej na temat tej sprawy można przeczytać w artykule: CBA w Urzędzie Miasta bada sprawę MCZ.
Urszula Urbanowicz, która jest jednym z udziałowców Mysłowickiego Konsorcjum Medycznego również zabrała głos na sesji. W imieniu pracowników szpitala przedstawiła sytuację, jaka teraz panuje w szpitalu. Stanowczo podkreśliła, że sławne już 135 tys. zł. to zaledwie ułamek spośród blisko 7 mln jakie musi zainwestować nowy nabywca.
Sprawa wywołała żywiołową dyskusję wśród mysłowickich samorządowców. Mysłowiccy radni podjęli decyzję o powołaniu doraźnej komisji, która zbada, czy nie doszło do nieprawidłowości przy prywatyzacji Mysłowickiego Centrum Zdrowia. W jej skład weszli: Wiesław Tomanek (WdM), Daniel Jacent (PiS), Piotr Oślizło (PiS), Sebastian Roncoszek (RAŚ), Bernard Pastuszka(PO) i Janusz Wszołek(MPS).
Rada Miasta jednogłośnie zdecydowała, że tytuł „Zasłużony dla Miasta Mysłowice” otrzyma pan Edward Rusek – wieloletni prezes Lechii 06 Mysłowice. Z wnioskiem o nadanie wyróżnienia wystąpili: Grzegorz Loska obecny prezes Lechii oraz Janusz Chmiel sekretarz klubu.
Następnie radni głosowali za przyjęciem sprawozdania Miejskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Mysłowicach za 2013 rok, uchwalili program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejski Program Przeciwdziałaniu Narkomanii na rok 2014.
Rada Miasta wyraziła także zgodę na przeprowadzenia pilotażowej części projektu „Schematom STOP ! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji runku pracy – pilotaż” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ma on pomóc rodzinom, które zmagają się z bezrobociem.
Po bloku uchwał gruntowych Rada Miasta wyraziła zgodę na zawarcie umowy partnerskiej pomiędzy Miastem Mysłowice, Miastem Jaworzno, Miastem Sosnowiec na rzecz wspólnej realizacji projektu pn: „Strategia rozwoju gospodarczego miast Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec w oparciu o posiadany potencjał terenów poprzemysłowych w odniesieniu do obszaru funkcjonalnego Aglomeracji Śląskiej.
MPWiK będzie realizować zadania z zakresu bieżącego remontu dróg, dzięki przegłosowaniu przez radnych stosownej zmiany w uchwale z 2004 roku o utworzeniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Końcówka sesji była równie emocjonująca, co jej początek. Tym razem burzę wywołała kwestia ustalenia granic dzielnic dla rad osiedli.