400 małych piłkarzy z 40 drużyn z województwa śląskiego spotkało się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bończyka. Już po raz szósty odbyło się tam organizowane przez Unię Kosztowy i akademię piłkarską Allecco „Święto futbolu”.

Przez dwa dni, 2 i 3 lutego, rozegrane zostały cztery turnieje, a mali piłkarze rywalizowali nie tylko na boisku, ale także w strefach umiejętności, gdzie sprawdzili swoje umiejętności takie jak prowadzenie piłki i strzelanie do bramek na czas.

– Zaczynamy zawsze od naszych najmłodszych adeptów piłki nożnej, w tym roku to rocznik 2013, idąc w górę 2011 i 2009. Jedynie w roczniku 2009 jest to podzielone na rozgrywki o medale, miejsca i punkty, a w pozostałych rocznikach jest to formuła raczej zabawy – każdy uczestnik otrzymuje medal, zawsze przywozi jakąś pamiątkę. – tłumaczy Jacek Konowalski, jeden z trenerów kosztowskiej Unii.

I to właśnie dobra zabawa jest najważniejszą ideą „Święta futbolu”, choć to także okazja do poznania zawodników z innych miast i wymiany sportowych doświadczeń.

– Ważne jest, że zawsze możemy spotkać się z innymi drużynami i trenerami, integracja tego środowiska piłkarskiego jest bardzo istotna, bez przyjaźni i wzajemnej pomocy to środowisko by nie funkcjonowało. – dodaje Jacek Konowalski.

Do Mysłowic przybyli młodzi piłkarze m.in. z Bielska-Białej, Mikołowa, Katowic, Tychów, Czeladzi czy Bierunia. Jak zwykle podczas dziecięcych turniejów, nie zawiedli kibice. Swoim entuzjazm dodawali sił młodym zawodnikom.

– Szczególnie widać to po tych rocznikach młodszych, gdzie przychodzą rodzice, często to jest też babcia, dziadek, wujek, ciocia, więc te trybuny są pełne. Na tych starszych rocznikach zainteresowanie jest już troszeczkę mniejsze, ale w tym roku nie mieliśmy żadnych problemów z zaproszeniem drużyn, każdy odpowiadał chętnie na zaproszenie i naprawdę fajnie się to ogląda, gdy te trybuny są pełne – mówi Marek Rusek, koordynator akademii Allecco.

Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, który ufundował medale dla najmłodszych zawodników i wręczał nagrody wspólnie z dyrektorem MOSiR, Karolem Pawlikiem.

Pełną końcową klasyfikację szóstej edycji „Święta futbolu” znajdziecie na www.uniakosztowy.pl.

tekst: Aleksandra Olszewska