Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, po tragicznych wydarzeniach we Włocławku, zapowiada kontrole wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych. Kontrole mają dotyczyć przestrzegania standardów okołoporodowych. Sprawdzamy, jak są przestrzegane w Mysłowickim Centrum Zdrowia.
Ministerialne kontrole mają objąć kilkaset oddziałów ginekologiczno-położniczych w całej Polsce. – To bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne, ale wydaje się ono konieczne – powiedział Bartosz Arłukowicz. Co na to w Mysłowicach? Jak przekonuje personel medyczny Mysłowickiego Centrum Zdrowia – standardy opieki okołoporodowej są u nas na wysokim poziomie.
– Nowe standardy opieki okołoporodowej weszły w życie dwa lata temu. Określają one procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. W Mysłowicach wprowadzamy je już podczas trwania ciąży – mówi położna Katarzyna Jamrozik.
Pacjentki przebywają w salach jedno i dwuosobowych.
– Cenimy miłą, wręcz rodzinną atmosferę, kameralne warunki oraz fachowość i zaangażowanie personelu – dodaje dr Wojcieszyn.
Te słowa potwierdzają mamy rodzące w MCZ
– Opiekę medyczną w Mysłowicach oceniam na piątkę – mówi Aleksandra Jasińska. Pochwały należą się zarówno położnym, lekarzom z porodówki jak i pielęgniarkom i lekarkom z oddziału dziecięcego. Nie miałam odczucia, prosząc o pomoc nawet w środku nocy, że przeszkadzam. Panie zawsze były bardzo cierpliwe, sympatyczne, miłe i opiekuńcze. Nie tylko udzielały porad, ale też dodawały otuchy – dodaje młoda mama.
Jedną z wielu nowości jest prawo do sporządzenia planu porodu, czyli dokumentu, w którym przyszła mama uwzględnia swoje życzenia i oczekiwania, co do warunków, w jakich chciałaby przywitać się z maluszkiem. Zgodnie z wytycznymi fundacji „Rodzić po ludzku”, personel zachęca kobietę do zgodnego z jej instynktem zachowania i wyboru najwygodniejszych pozycji zarówno w I jak i w II okresie porodu. Rodząca może swobodnie chodzić, napić się wody, wziąć kąpiel lub prysznic dla relaksu i złagodzenia bólu, może też bez ograniczeń korzystać z dodatkowych sprzętów takich jak piłka, drabinki, worek sako. Rodząca może też sama wybrać pozycję, w jakiej chce urodzić dziecko. Personel nie ogranicza chęci kobiety rodzącej do korzystania z wsparcia i pomocy bliskiej jej osoby. Dzięki niej rodząca odczuwa mniejszy ból a poród przebiega sprawniej i bez komplikacji.
Kolejnym, istotnym standardem w mysłowickiej porodówce jest zapewnienie pierwszego kontaktu matki z dzieckiem po porodzie. Dziecko kładzione jest na piersiach matki „skóra do skóry”. Ich pierwsze spotkanie trwa co najmniej pół godziny i nie jest przerywane rutynowymi czynnościami takimi jak ważenie czy mierzenie. Personel dąży do tego aby pierwsze karmienie piersią odbyło się jeszcze w sali porodowej, w ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie. W MCZ szczególną wagę przywiązuje się również do opieki i wsparcia po porodzie. Mama przebywa wraz z dzieckiem w tej samej sali czy pokoju przez cały czas pobytu w oddziale. Jeśli dziecko, z uzasadnionych medycznie powodów przebywa osobno, mama może je swobodnie odwiedzać, lub jest przynoszone mamie.
W Mysłowickim Centrum Zdrowia kobiety mogą korzystać z metody łagodzenia bólu porodowego TENS. Odczuwanie bólu jest w tym przypadku blokowane przez prąd elektryczny o niskiej częstotliwości. To metoda znieczulenia prosta w obsłudze, nieinwazyjna i bardzo bezpieczna. Od 26 tygodnia ciąży, mysłowicka placówka zaprasza do udziału w Szkole Rodzenia. Zajęcia prowadzone są przez położną, lekarza pediatrę oraz technika fizjoterapii. Przez cały czas uczęszczania na zajęcia, oraz po porodzie matki mogą bezpłatnie kontaktować się z położnymi w razie jakichkolwiek problemów z pielęgnacją dziecka, karmieniem czy dolegliwościami połogowymi.
W MCZ wprowadzono nowe metody zwalczania bólu porodowego za pomocą gazu medycznego Entonox. To gaz rozweselający, który od szeregu lat stosowany jest m.in. w Wielkiej Brytanii. Stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa silne bóle porodowe. Może być alternatywą dla tradycyjnych metod znieczulania rodzących kobiet.
Nowością w MCZ jest możliwość indywidualnej opieki okołoporodowej jest możliwość wyboru konkretnej położnej oraz jej dyspozycyjność względem pacjentki przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu przez okres od 37 do 42 tygodnia ciąży.