fot. iTVM

Służba zdrowia w powstaniach śląskich i plebiscycie była tematem 162. „Muzealnego czwartku”, który odbył się 10 lutego w Muzeum Miasta Mysłowice. Podczas spotkania referat wygłosił dr Stanisław Mysiak z Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Otwarto także wystawę planszową prezentującą organizację służby zdrowia oraz sylwetki lekarzy i pielęgniarek w okresie powstań śląskich. Na ekspozycji oraz w wystąpieniu prelegenta nie zabrakło mysłowickiego wątku, związanego z działalnością Głównego Szpitala Wojsk Powstańczych.

– Na tych planszach jest przedstawiona historia służby zdrowia podczas powstań śląskich. W pierwszym okresie ta służba nie była dość zorganizowana. Powodem była spontaniczność ich wybuchów. Dopiero trzecie powstanie było przygotowane i pojawiły się możliwości, aby stworzyć prawdziwą medyczną, wojskową służbę zdrowia – mówi dr Stanisław Mysiak z Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

W gmachu I Liceum Ogólnokształcącego podczas trzeciego powstania znajdował się Główny Szpital Wojsk Powstańczych, w którym funkcjonował oddział chirurgiczny. Szpital był jednym z tzw. szpitali tyłowych, który po ewakuacji rannych z pola walki miał zapewnić wyspecjalizowaną pomoc medyczną. Był wyposażony w 600 łóżek. W końcowym okresie walk powstańczych przewożono do niego rannych z innych szpitali.

– Jak na tamte czasy to był duży szpital. Przywożono do niego pociągami sanitarnymi powstańców, których ewakuowano z pól bitew. Szpital został zamknięty dopiero w 1922 roku – dodaje dr Mysiak.

O dawnej siedzibie Głównego Szpitala Wojsk Powstańczych przypomina tablica mieszcząca się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Tablica została odsłonięta 19 czerwca 2021 roku, a została ufundowana ze środków Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.