W miniony poniedziałek odbyło się drugie spotkanie w ramach realizowanego w 2014 r. projektu „Mysłowickie konsultacje na-prawdę”. W spotkaniu udział wzięli wszyscy naczelnicy Urzędu Miasta Mysłowice, którzy wysłuchali w jaki sposób powstał w Dąbrowie Górniczej „Dąbrowski Budżet Partycypacyjny”. O jego powstaniu opowiadał Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
Miasto, wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” (liderem projektu) oraz Stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Społecznych Mysłowice (partnerem projektu) na jego realizację pozyskało ponad 200 000 zł ze środków unijnych. Łączna wartość projektu wynosi 212 tys. 915 zł (100 proc. dofinansowania) i będzie sfinansowana w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a w pozostałej części ze środków budżetu państwa.

– Przystępując do projektu robimy kolejny krok we współpracy z mysłowickimi stowarzyszeniami i rozwijaniu obywatelskiego dialogu – mówi Edward Lasok, prezydent Mysłowic. – Wierzę, że dzięki projektowi mysłowiczanie przekonają się do konsultacji i będą aktywni we współdecydowaniu o mieście. Wyrobienie takiego nawyku obywatelskiego będzie cennym osiągnięciem.

Celem projektu jest przygotowanie warunków do włączenia mieszkańców w decydowanie o funkcjonowaniu miasta, kształtowanie postaw obywatelskich, wzmocnienie zaangażowania obywateli i poczucia ich współodpowiedzialności za miasto.

W imieniu organizatorów projektu „Mysłowickie konsultacje na-prawdę” Urząd Miasta zaprasza wszystkich przedstawicieli samorządu miasta Mysłowice (pracowników Urzędu Miasta oraz radnych), jak również przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w zespole ds. konsultacji społecznych.

Celem zespołu jest wypracowanie i wdrożenie w 2014 r. zasad konsultacji miasta Mysłowice z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami miasta.

W ramach zespołu chcemy w szczególności:
-zapoznać się z obowiązującymi zasadami konsultacji i opracować ich usprawnienia,
-przygotować „Kodeks konsultacji społecznych w Mysłowicach”,
-opracować założenia narzędzi używanych podczas konsultacji,
-opracować założenia przeprowadzenia konsultacji za pomocą aktywnych form konsultacji m.in. budżetu partycypacyjnego,
-przedstawić propozycje procedur prawnych dotyczących konsultacji z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami,
-ocenę konsultacji przeprowadzonych w ramach projektu.

Zespół będzie pracował do końca 2014 roku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 10 marca br. o godz. 15.00 w sali 204 Urzędu Miasta Mysłowice, ul. Powstańców 1. Następne spotkania zespołu odbywać się będą raz w miesiącu.

Zgłoszenia do udziału w zespole prosimy składać na formularzu zgłoszeniowym do 28 lutego br. bezpośrednio do Kancelarii Prezydenta Miasta (pokój 306) lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres – Urząd Miasta Mysłowice, ul. Powstańców 1, z dopiskiem: Kancelaria Prezydenta Miasta. Decyduje data wpływu do urzędu.

Osoby do kontaktu: Edyta Helizanowicz i Anna Madeja nr telefonu (32) 31-71-234.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do pobrania: