fot.arch.

W Mysłowicach z bezpłatnych szczepień ponownie będą mogły skorzystać nastoletnie dziewczynki oraz seniorzy. Dzięki pozyskanym dofinansowaniom z Narodowego Funduszu Zdrowia w mieście ponownie przeprowadzone zostaną kolejne szczepienia przeciwko wirusowi HPV oraz przeciwko grypie.

– Mysłowice na rok 2018 pozyskały maksymalne możliwe dofinansowanie wynoszące 40%, czyli w wysokości 52 800 złotych. W zeszłym roku na szczepienia pozyskaliśmy 35 960 złotych – mówi Anna Górny z biura prasowego Urzędu Miasta w Mysłowicach

W zeszłym tygodniu śląski oddział NFZ ogłosił, które gminy otrzymają środki na profilaktykę zdrowotną. Na ich realizację przeznaczono prawie 2 mln złotych. Na profilaktykę przeciwko wirusowi grypy dla mysłowickich seniorów pozyskano 16,800 złotych, natomiast na profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV Mysłowice pozyskały 36,000 złotych.

– W tym roku zmianie uległa granica wieku, od której bezpłatnie można skorzystać ze szczepienia. W poprzednich latach byli to seniorzy od 65 roku życia, w tym będą to mysłowiczanie od 60 roku życia – wyjaśnia Anna Górny

Dlaczego seniorzy powinni szczepić się przeciwko grypie? Choć grypa może zdarzyć się w każdym wieku, to jednak ryzyko poważnych powikłań, konieczności hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu tej choroby jest uzależnione zarówno od stanu zdrowia, jak i wieku chorego. To właśnie seniorzy są bardziej podatni na komplikacje związane z grypą.

Głównym celem programu szczepień przeciwko HPV jest obniżenie zapadalności i umieralności kobiet na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i innych nowotworów związanych z infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia nastolatek przeciwko tej infekcji, jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy, rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, a także Światowa Organizacja Zdrowia.