Będąc świadkiem naruszania prawa lub innych nieprawidłowości nie każdy mieszkaniec ma w sobie na tyle śmiałości, by osobiście poinformować o tym fakcie policję. Brakuje nam także świadomości, że sami możemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w mieście. By znacznie uprościć kontakt pomiędzy policją i obywatelami, a także zachęcić ich do zgłaszania zauważanych przez nich problemów, stworzono Krajową Mapę Zagrożeń. Jak z niej skorzystać i jakiego typu zdarzenia kwalifikują się do zgłoszenia? Spieszymy z odpowiedzią!
https://vimeo.com/257467423
Aplikacja pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zgłosić można przestępstwa różnego rodzaju, może to być na przykład znęcanie się nad zwierzętami, nielegalne rajdy samochodowe, przekraczanie prędkości, wypalanie traw, żebractwo czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Jak dokonać zgłoszenia?
- Wejdź na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń dostępną pod tym linkiem -> MAPA ZAGROŻEŃ
- W oknie wyszukiwania, znajdującym się w lewym górnym rogu ekranu, wpisz interesującą Cię lokalizację i wybierz z listy odpowiednią pozycję
- Poruszając się po mapie przy pomocy kursora odnajdź miejsce zdarzenia
- Kliknij w czerwone koło w lewym dolnym rogu ekranu i wybierz z listy odpowiednią kategorię zgłoszenia
- Kursor, który przyjął formę krzyżyka, skieruj dokładnie w miejsce, gdzie doszło do łamania prawa i kliknij
- W oknie, które się pojawiło, wpisz wszystkie dane na temat zdarzenia, możesz także załączyć zdjęcie lub film dokumentujące zgłaszane zdarzenie
- Kliknij przycisk ZGŁOŚ
Z aplikacji należy korzystać odpowiedzialnie, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Należy jednak zaznaczyć, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.