Autonomia Śląska, edukacja regionalna i mniejszości narodowe były głównymi tematami spotkania w brzezińskiej filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury, które odbyło się 4 marca pod hasłem „Tożsamość Śląska”. Głównym organizatorem było mysłowickie koło Ruchu Autonomii Śląska, a współorganizatorem stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna. W wydarzeniu wzięło udział ok. 70 osób.
Spotkanie składało się z trzech części, pierwsza była poświęcona pamięci tragicznie zmarłego burmistrza Zdzieszowic – Dietera Przewdzinga. Przypomnijmy, że był to opolski samorządowiec postulujący autonomię gospodarczą Śląska. Jeden z najdłużej urzędujących samorządowców w Polsce został brutalnie zamordowany 18 lutego 2014 roku w swoim domu w Krępnej. Do dzisiaj nie udało się ustalić mordercy burmistrza ani też motywów tej makabrycznej zbrodni.
Później swoje prelekcje wygłosili Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, radny Sejmiku Wojewódzkiego w obecnej kadencji – dr Jerzy Gorzelik oraz dr Tomasz Ćwienk, który wytłumaczył czym jest autonomia terytorialna i z czym nie powinna być utożsamiana. Przedstawił również funkcjonowanie regionów autonomicznych w Hiszpanii, Portugalii, Finlandii i Włoszech. Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska – dr Jerzy Gorzelik skupił się na działaniach RAŚ zarówno w samorządzie województwa, jak i w Parlamencie RP. Jednym z głównych celów jest dopisanie Ślązaków do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Dr Jerzy Gorzelik wskazał na płynące z tego korzyści, a jedną z nich byłoby wprowadzenie do szkół edukacji regionalnej. Według przeprowadzonych analiz podręczników do historii wynika bowiem, że niecały 1% treści jest związany z Górnym Śląskiem co nie buduje tożsamości regionalnej.
Na zakończenie i rozluźnienie – w końcu był to był piątkowy wieczór – były występy „Laryszoków” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Dzieci wykonały kilka śląskich piosenek oraz scenkę związaną z Barbórką. Publiczność nagrodziła małych artystów gromkimi oklaskami. Organizatorzy wręczyli dzieciom – jako podziękowanie i pamiątkę ze spotkania – „Gōrnoślōnskie ślabikŏrze”. Szkoła została również nagrodzona „przichwolyniem” w ramach wspólnej akcji stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna i Europosła Marka Plury – „Przaja, bo ślōnski.” Wyróżnienie to otrzymują osoby, firmy i instytucje, promujące gwarę i tradycję śląską.