fot. Józef Grzegorzek

To będą obchody z rozmachem. Mysłowice otrzymały 850 tys. zł na organizację obchodów 100-lecia pierwszego powstania śląskiego. Główne wydarzenia będą miały miejsce 14 sierpnia na terenie dawnej kopalni Mysłowice.

W nadchodzących miesiącach odbywać się będą m.in. wystawy, odczyty i gry miejskie związane z setną rocznicą pierwszego powstania śląskiego. Punktem kulminacyjnym będą wydarzenia 13 i 14 sierpnia.

–  Chciałbym serdecznie podziękować miastom członkowskim za przekazanie środków na zbliżające się obchody. Zapowiada się wydarzenie, jakiego już dawno nie widzieliśmy w Mysłowicach – mówi prezydent Dariusz Wójtowicz.

Na te dni zaplanowano wieczór powstańczy, inscenizacje historyczne, odsłonięcie nowego pomnika oraz kulminacyjne widowisko historyczne, m.in. z koncertem grupy Dżem. Główną areną wydarzeń będzie teren po kopalni Mysłowice.

Rok 2019 w mieście mijać będzie pod znakiem obchodów powstania, które swój początek miało właśnie w Mysłowicach. 15 sierpnia 1919 r. doszło do masakry na terenie kopalni Mysłowice. Funkcjonariusze oddziału Grenzschutz Ost otworzyli ogień do protestujących górników wraz z rodzinami, którzy domagali się zaległych wypłat. Zginęło siedmiu górników, dwie kobiety oraz 13-letni chłopiec. To zdarzenie było jedną z głównych przyczyn wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Tegoroczne uroczystości Mysłowice organizować będą wspólnie ze Świętochłowicami i Sosnowcem.

Tekst: Bogumił Stoksik