Heroiczność cnót Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda została potwierdzona. Udokumentowane w „Positio” zasługi zostały przyjęte przez Komisję teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 10 marca. To kolejny krok w procesie beatyfikacyjnym wybitnego kardynała z Mysłowic.
Komisja teologów, stosunkiem głosów 8 „za” do 1 „wstrzymującego się”, pozytywnie ustosunkowała się do życia i cnót kardynała Hlonda opisanych w „Positio”. Na rozpatrzenie tego dokumentu polski Kościół czekał osiem lat. Kolejnym krokiem na drodze do beatyfikacji kard. Augusta Hlonda będzie analiza „Positio” przez będących członkami Kongregacji kardynałów i biskupów. Później niezbędne będzie podpisanie przez papieża stosownego dekretu a także uznanie cudu, jaki dokonał się za wstawiennictwem pretendenta do miana błogosławionego.
Kardynał August Hlond urodził się 5 lipca 1881 w Brzęczkowicach, w rodzinie dróżnika kolejowego, miał dwóch braci. Uczęszczał do szkoły ludowej w Brzezince. W 1897 roku wstąpił do zgromadzenia księży Salezjanów. Po złożeniu ślubów wieczystych został przez przełożonych skierowany na studia filozoficzne i teologiczne do Rzymu na Papieski Uniwersytet Gregoriański. Uniwersytet ten ukończył w lipcu 1900 roku z wyróżnieniem, otrzymując promocję doktorską.
Po studiach skierowany został do pracy w placówce salezjańskiej w Oświęcimiu, będącej pierwszą na ziemiach polskich. Pracował jako nauczyciel, przygotowując się do przyjęcia święceń kapłańskich, które otrzymał w 1905 roku z rąk biskupa Anatola Nowaka w kościele SS. Wizytek w Krakowie. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w placówkach salezjańskich w Przemyślu oraz Oświęcimiu.