W mysłowickim magistracie ogłoszono otwarty konkurs ofert na realizację programu szczepień dla nastolatek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, którego w Polsce rozpoznaje się rocznie u prawie 4 tys. Polek, prawie 2 tys. z nich umiera. To już kolejna edycja tego programu realizowana przez mysłowicki magistrat.
W zeszłym roku z programu skorzystało prawie 200 nastolatek. Szczepienia były wykonywane w trzech dawkach, we wszystkich publicznych gimnazjach na terenie Mysłowic oraz w przychodniach Unii Brackiej. Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV jest ogromnie ważny i będzie kontynuowany w mieście jeszcze przez najbliższych pięć lat. Z cyklu spotkań poświęconych tematyce HPV przeprowadzonych przy tej okazji skorzystało 294 chłopców, 245 dziewcząt i 125 rodziców.
– W tym roku grupą docelową do zaszczepienia są dziewczynki z rocznika 2002 oraz te, które w zeszłym roku nie przyjęły III dawki (będą mogły się doszczepić). Program przewiduje zaszczepienie 70% dziewczynek tzn. 224 osób. W tym roku na ten cel przeznaczona jest kwota 99 200,00 zł. – informuje Anna Górny z Biura Prasowego UM Mysłowice
Warto skorzystać z tego programu i zaszczepić dzieci, ponieważ wirus HPV jest bardzo niebezpieczny. Obawy o to, czy szczepienie jest ryzykowne i może powodować skutki uboczne, są zupełnie bezpodstawne.
– Szczepionka nie zawiera dna samego wirusa, czyli nie może się rozmnożyć w komórce.Może spowodować jedynie dużą ilość przeciwciał, które wytworzą sie jako reakcja na tą szczepionkę – czyli jest bezpieczną szczepionką, nie wprowadzamy wirusa. Rodzice na prawdę mogą być spokojni. – mówi ginekolog Grażyna Staniewicz–Grabowska
Więcej na ten temat dowiecie się z wywiadu z doktor ginekolog Grażyną Staniewicz – Grabowską: „Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed wieloma chorobami, a zaszczepić mogą się także dorośli”
Szczepienia, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, a także Światowa Organizacja Zdrowia, mogą zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy, o ile zostaną podane zanim dojdzie do narażenia na kontakt z wirusem – dlatego też akcja obejmuje młode dziewczęta.
Termin składania ofert upływa w dniu: 21 marca 2016, a przedsięwzięcie zostanie zrealizowane najpóźniej do grudnia tego roku.