fot. MTHJL

Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga i Muzeum Miasta Mysłowice jak co roku organizują porządkowanie cmentarza żydowskiego, który znajduje się pomiędzy ul. Stawową i Gwarków w dzielnicy Piasek.

Przyjść może każdy, kto chce pomóc. Prace rozpoczną się o godz. 9 w niedzielę 31 marca. Nieprzypadkowo wybrano właśnie ten dzień tygodnia, ponieważ na sobotę w wyznaniu judaistycznym przypada szabas. Nie można wtedy wykonywać żadnych prac, a wstęp na cmentarz jest zabroniony.

– Mile widziane jest nakrycie głowy u mężczyzn ze względu na szacunek dla przepisów religii żydowskiej, gdyż cmentarz jest żydowskim miejscem świętym, podobnie jak synagoga – wyjaśnia Remigiusz Garbiec z MTHJL. – Narzędzia typu grabie i worki na śmieci będą zapewnione. Trzeba przynieść ze sobą wyłącznie dobre nastawienie. Przewidziane jest tylko sprzątanie, tzn. zbieranie butelek po alkoholu (głównie przy murze od ul. Gwarków, czyli w rejonie sklepu monopolowego), puszek metalowych, plastiku, papieru, grabienie liści i usuwanie złamanych gałęzi – dodaje Garbiec.

Cmentarz był użytkowany przez mysłowicką gminę żydowską w latach 1864-1968. Obecnie jest własnością Skarbu Państwa. Spoczywa na nim m.in. dr Jacob Lustig, autor książki „Historia miasta Mysłowice na Górnym Śląsku”.

Tekst: Aleksandra Klimek