fot. pexels.com

60 par rocznie będzie mogło skorzystać z dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro w Mysłowicach. Na czwartkowej sesji rady miasta 14 głosami za przyjęto do realizacji program „Chcemy być rodzicami – program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Mysłowic w latach 2021-2024”.

Niepłodność dotyka 1 na 5 polskich par w wieku rozrodczym. Szacuje się, że w Mysłowicach problem dotyka 2 945 par. Dzięki miejskiemu programowi „Chcemy być rodzicami – program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Mysłowic w latach 2021- 2024” 60 par rocznie będzie miało możliwość skorzystać z dofinansowania procedury in vitro w wysokości 6 000 zł. W zakresie polityki zdrowotnej miasta oczekiwanym efektem będą narodziny 15 dzieci rocznie.

Za niepłodność uważa się niemożność zajścia w ciążę po roku utrzymywania przez parę regularnych stosunków płciowych w celach prokreacyjnych. Z uwagi na wysokie koszty leczenia specjalistycznego (metody wspomaganego rozrodu), które w chwili obecnej są kosztami ponoszonymi wyłącznie przez pacjentów, dostęp do leczenia niepłodności jest ograniczony.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria:

  • w dniu zgłoszenia do Programu wiek kobiety mieści się w przedziale 20-43 lata,
  • spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka,
  • są mieszkańcami Mysłowic,
  • wyraziły zgodę na poniesienie kosztów kriokonserwacji i przechowywania zarodków.

Kryteria wykluczające z programu:

  • potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania,
  • nawracające utraty ciąż w tym samym związku (więcej niż 3 udokumentowane poronienia),
  • nieodpowiednia odpowiedź na prawidłowo przeprowadzoną stymulację jajeczkowania, czego wyrazem był brak pozyskania komórek jajowych w dwóch cyklach stymulacji,
  • wady macicy bezwzględnie uniemożliwiające donoszenie ciąży,
  • brak macicy,
  • negatywna opinia zespołu konsultacyjnego.

Pacjenci, którzy skorzystają z dofinansowania leczenia w ramach Programu, zobligowani będą do informowania o wynikach leczenia, w tym powodzeniu leczenia, przebiegu ciąży i porodu, sytuacji zdrowotnej dziecka po narodzinach. Program daje parom prawo do skorzystania z jednej zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu.

Program został opracowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Mysłowice we współpracy z mysłowicką radną Martą Górną.