Jednym z nieodłącznych elementów Wielkanocy jest palma, którą katolicy święcą podczas Niedzieli Palmowej. Jednak co zrobić z wiązanką po świętach i co w ogóle ona symbolizuje? Czym różni się tradycyjna śląska palemka od tych, które możemy zobaczyć w innych rejonach Polski? O wyjaśnienie poprosiliśmy Tomasza Wronę, mysłowickiego historyka i regionalistę.

– W rolniczych rodzinach, co jest praktykowane także w Mysłowicach, z gałązek palmy w Wielki Piątek wykonywane są krzyżyki, a w Wielką Niedzielę idzie się święcić pola. Jest to zabieg, który ma służyć temu, by były dobre plony. Święcenie polega na tym, że krzyżyki są wtykane w narożniki pól i w ten sposób pole jest święcone – wyjaśnia Tomasz Wrona.

Jak wyjaśnia regionalista, to jak wygląda palma wiąże się z tym, z jakiego regionu pochodzi.

– Kolorowe palmy, ze sztucznych kwiatków bardziej pasują do centralnej Polski. Natomiast śląska palma powinna być wykonana z gałązek zimozielonych roślin. Ma ona też swoją symbolikę. Czerwona wierzba ma przypominać krew Chrystusa, a rośliny iglaste mają przypominać koronę cierniową. Tych gałązek powinno być między 5 a 7. Pięć bo było pięć ran Chrystusa, a siedem bo siedem boleści Matki Bożej – wyjaśnia Wrona.

{mp4remote}/images/itvm/2016/03/wronapalma.mp4{/mp4remote}