W Mysłowicach najgłośniejszym nazwiskiem minionego miesiąca było zdecydowanie to należące do rotmistrza Witolda Pileckiego. W Muzeum Miasta Mysłowice odbył się szereg spotkań poświęconych jemu i Żołnierzom Wyklętym, których to narodowy dzień pamięci obchodziliśmy z początkiem marca. Kulminację i podsumowanie tego cyklu stanowił Konkurs Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
– Mieliśmy tutaj wypożyczoną z warszawskiego IPN-u wystawę poświęconą rotmistrzowi Pileckiemu wykonaną przez pana Jacka Pawłowicza. Następnie, przy wernisażu tej wystawy, odbyło się spotkanie z panem doktorem Cyrą, pracownikiem muzeum Auschwitz-Birkenau. Naukowiec, który doktoryzował się w dziedzinie wiedzy o Witoldzie Pileckim przedstawił jego życiorys i główne zagadnienia Żołnierzy Wyklętych. – mówi Adam Plackowski, dyrektor MMM.
Adresatami konkursu byli gimnazjaliści, nie zabrakło wśród nich pasjonatów historii – w konkursie wzięło udział ponad trzydziestu uczniów. Nad testami, do których pytania ułożyli pracownicy muzeum, pochylili się uczniowie czterech mysłowickich gimnazjów. Jak sami zauważają, to ważne, aby zwiększać wśród młodzieży świadomość historyczną.
– Pomyślałam, jako że bardzo interesuję się Żołnierzami Wyklętymi i historią to mogę spróbować, czy wiem dostatecznie dużo. (…) Myślę, że bardzo ważnym jest pokazywać młodzieży, że tacy ludzie istnieli i nie będąc dużo starszymi, bo wielu z nich było bardzo młodych, mieli przed sobą całe życie a ryzykowali dla dobra Polski. Sądzę, że bardzo potrzebne jest pokazywać młodym, że byli tacy ludzie. – mówi uczennica Zofia Anton.
Ważnym uczestnikiem tego wydarzenia był Felicjan Świerczyna, syn Bernarda Świerczyny. Jego obecność pozwoliła młodzieży lepiej zrozumieć trudne wydarzenia tamtych lat. Jak wspomina najbliższy krewny podporucznika, jego ojciec i rotmistrz Pilecki współpracowali ze sobą w ruchu oporu w Auschwitz.
– Pan Rotmistrz Pilecki jak wiadomo na ochotnika niejako dostał się do Auschwitz, aby mieć możliwość zorganizowania jakiegoś ruchu oporu, przekazywania wiadomości z obozu, do obozu i w tym momencie nawiązała się znajomość pana Rotmistrza Pileckiego i mojego ojca. (…) Współpraca polegała na wymianie wzajemnych informacji, wysyłaniu grypsów, których z resztą fotokopię mam. – mówi Felicjan Świerczyna, syn Bernarda Świerczyny.
Troje uczniów, którzy wykazali się największą wiedzą, otrzymało bony podarunkowe. Żaden z uczestników nie opuścił jednak konkursu z pustymi rękami. Gimnazjalistom wręczono nagrody książkowe w postaci dwóch pozycji – „Historii Mysłowic” Alfreda Sulika oraz „Kresu Kąta Trzech Cesarzy” Wojciecha Kubowicza. W teście najlepiej wypadli kolejno: Szymon Turek ( gimnazjum nr 1), Zofia Szakowska (gimnazjum im. T.Kościuszki) oraz Dominika Mucha (gimnazjum nr 1).
Organizatorom całego cyklu spotkań, których bohaterem był rotmistrz Pilecki, zależało na tym aby zainteresować starszych i młodszych mieszkańców kwestiami dotyczącymi naszej historii.