Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na przygotowanie projektu modernizacji biegnącej przez Mysłowice linii tramwajowej nr 14 oraz remontu znajdujących się w jej ciągu ulic. Dokumentacja projektowa jest niezbędna do podjęcia zaplanowanych przez spółkę prac modernizacyjnych torów ciągnących się przez ulice: Bytomska, Starokościelna, Szymanowskiego oraz Powstańców. Po zakończeniu prac przez Tramwaje Śląskie, miasto na podstawie przygotowanej dokumentacji wykona generalny remont ulicy Bytomskiej.
Remont torowiska, a następnie ulicy Bytomskiej, niespełna rok temu zapowiedział Edward Lasok. Prezydent podkreślał, że dla rozpoczęcia prac odnowy nawierzchni ulicy konieczne jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności prac modernizacyjnych torowiska.
– W tym celu Mysłowice podpisały umowę z Tramwajami Śląskimi na przygotowanie projektu technicznego kompleksowego remontu torowiska, drogi i chodników od kościoła św. Krzyża do pętli przy ulicy Powstańców. Szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 30 mln zł. – mówi Edward Lasok, prezydent Mysłowic.
Przedmiotem zamówienia ogłoszonego właśnie przetargu jest przygotowanie dokumentacji pod modernizację 2,5-kilometrowego, mysłowickiego odcinka. Przedsiębiorcy zainteresowani realizacją dokumentacji mają czas do 12 maja na złożenie swoich ofert. Dokumentacja powinna być gotowa do końca czerwca 2017 r.
Torowisko na odcinku od skrzyżowania ul. Bytomskiej z ul. Świerczyny aż do dworca kolejowego jest torowiskiem pojedynczym, wbudowanym w jezdnię. Mijanka znajduje przy przystanku „Mysłowice-Szpital”, tuż za kościółkiem św. Krzyża. W rejonie dworca kolejowego znajduje się pętla oraz rozwidlenie w kierunku Sosnowca, gdzie tory są już wydzielone.
Stanem docelowym, jak głosi treść zamówienia, jest torowisko dwutorowe. Jednak w przypadku braku możliwości jego wytyczenia – czego przyczyną może być wąska, jednokierunkowa ulica Bytomska – wykonawca powinien zaprojektować nową sygnalizację międzymijankową, zabezpieczającą przejazdy przez dwa odcinki jednotorowe. Prace projektowe mają uwzględniać całkowitą przebudowę pasa drogi wraz ze skrzyżowaniem Krakowska (DK79) – Towarowa – Starokościelna – Szymanowskiego.
Specyfikacja określa, że projekt modernizacji ma być tak przygotowany, że po jej przeprowadzeniu torowisko tramwajowe powinno być maksymalne wytłumione z wibracji, drgań i hałasu. Konstrukcja torowiska powinna zapewniać jego trwałość i bezpieczne użytkowanie przez minimum 30 lat dla podbudowy w postaci płyty betonowej i 15 lat dla nawierzchni stalowej. Modernizacja torowiska to także modernizacja znajdujących się w jego ciągu przystanków. Perony przystankowe mają być wyposażone w wiaty z gablotami oraz w stojaki na rowery.